Hrubieszów Miasto

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Kiedyś obecność kolei żelaznej była wyznacznikiem postępu… Obecnie jej zanikanie jest również oznaką zmiany czasów… Kolej przegrywa na naszym terenie wolnorynkową walkę o klienta z bardziej mobilnymi busami.

I choć racjonalizm każe witać cywilizacyjny postęp z olimpijskim spokojem, to jednak gdzieś na dnie oka roni się nostalgii łza za czasami, które bezpowrotnie odchodzą… i ich symbolami…

Po raz pierwszy dumny napis na peronie brzmiący „Hrubieszów Miasto” zobaczyłem ponad 20 tal temu nie podejrzewając nawet, że tak mi się tutaj spodoba, że 10 lat później osiedlę się na stałe właśnie w „mieście Hrubieszów”. Nie dziwcie się więc, że ten pierwszy widok wyrył się na stałe w mojej pamięci.

***

Hrubieszów Miasto
(Wikipedia)

Hrubieszów Miasto – stacja kolejowa w Hrubieszowie, w województwie lubelskim, w Polsce.

Hrubieszów otrzymał połączenie kolejowe w 1916 r. Austriacy wybudowali wówczas 2 linie kolejowe: normalnotorową Włodzimierz Wołyński-Zawada k. Zamościa i wąskotorową Włodzimierz Wołyński-Uhnów. Dworzec kolejowy został zbudowany w 1927 r. w stylu zakopiańskim . W 1939 r. został zbombardowany przez Luftwaffe, lecz po wojnie został odbudowany. W 1983 r. został zbudowany nowy budynek dworca pod nazwą „Hrubieszów Miasto”.

Jeszcze w latach 90. XX wieku ze stacji Hrubieszów Miasto odjeżdżały codziennie 4 pociągi pasażerskie: do Zawady, do Warszawy Zachodniej, do Wrocławia Głównego i para Stalowa Wola Rozwadów/Rejowiec (do 1995 również do Krakowa Płaszowa). Z powodu zbyt małej liczby pasażerów (często tylko kilku) i nieopłacalności tych połączeń zostały one w 2000 r. zlikwidowane i zastąpione połączeniami Hrubieszów-Zawada i Hrubieszów-Zamość(skomunikowane odpowiednio z połączeniami Rawa Ruska-Warszawa i Zamość-Wrocław). Pierwsze zostało wstrzymane w 2002 r., drugie w 2004 r. Jednakże od 2004 r. kursuje raz w roku, w pierwszy weekend listopada specjalny pociąg do Częstochowy z okazji pielgrzymki kolejarzy. Od 2007 roku kursuje również raz w tygodniu, w czwartki para pociągów naprawczych Hrubieszów Miasto-Lublin. Nie są one jednak przeznaczone dla podróżnych.

Strona hrubieszowskiej (nieistniejącej już) stacji
TUTAJ »

***

Obecnie w dworcowym gmachu znajduje się dom weselny.

zobacz zdjęcia archiwalne i aktualne »

Hrubieszow LubieHrubie 2009