Hrubieszów: Minister przyznał środki na konserwację obrazów Pawła Gajewskiego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał hrubieszowskiemu muzeum środki finansowe na przeprowadzenie konserwacji nieprezentowanych dotąd obrazów Pawła Gajewskiego.

Reklamy

 

Niezwykle miło nam poinformować, że na opublikowanych niedawno listach zadań wytypowanych do dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, złożony przez nasze Muzeum wniosek został rozpatrzony pozytywnie!

Niespełna rok temu poinformowaliśmy Państwa o tym, że do zbiorów muzeum trafiła pokaźna ilość obrazów, rysunków, szkiców oraz dokumentów i fotografii, przekazanych przez Wandę Zarembę i Antoniego Gajewskiego, którzy są rodzeństwem i wnukami Pawła Gajewskiego.

W skład darowizny weszło między innymi aż dziewięć obrazów olejnych malarza, które w większości powstały w okresie międzywojennym. Ze względu na zły stan zachowania, pomimo, że dotychczasowi właściciele dbali o bezpieczne przechowywanie, dzieła wymagają konserwacji, bez której nie mogą być eksponowane. Ponieważ bardzo zależy nam na powiększaniu prezentowanej w muzeum od lat „Galerii twórczości Pawła Gajewskiego”, wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie konserwacji. Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy dotację w wysokości 20.000 zł na realizację zadania pod nazwą „Konserwacja dzieł sztuki Pawła Gajewskiego w celu opracowania, prezentacji i podniesienia standardów przechowywania”, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Już pod koniec tego roku będziemy mogli zatem zaprezentować Państwu nieznane i nieprezentowane dotychczas obrazy Pawła Gajewskiego, wśród których znajdują się dwa autoportrety, portrety członków rodziny, martwe natury, pejzaż i scena symboliczna. Nasza radość jest tym większa, że dzieła przejdą gruntowną konserwację i odzyskają swój dawny wygląd, co podniesie ich wartość artystyczną i estetyczną.

Osobą odpowiedzialną za napisanie wniosku i realizację zadania jest Dorota Grzymała – kustosz działu sztuki Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

O kolejnych etapach realizacji zadania będziemy informowali na bieżąco.

 

Muzeum ks. St. Staszica w Hrubieszowie

 

źródło: muzeum-hrubieszow.com.pl