30 września 2023

Hrubieszów: Minister Sprawiedliwości wyróżnił funkcjonariuszy Służby Więziennej za pomoc uchodźcom z Ukrainy (ZDJĘCIA, WIDEO)

16 maja, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wręczył awanse służbowe funkcjonariuszom Służby Więziennej w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie.

Reklamy

– Kiedy na polskich granicach pojawiły się kobiety, dzieci i osoby starsze, uciekające przed wojskiem Putinami, zdaliście Państwo najpiękniejszy test: test człowieczeństwa. Angażując własne pieniądze, samochody i prywatny czas, pokazaliście otwarte serce dla naszych sąsiadów, których dotknęła tragedia – mówił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas wręczenia awansów służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie.

W uroczystości uczestniczył również wiceminister Marcin Romanowski, który dziękował funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej za ofiarność i zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Reklamy

– W pierwszych dniach wojny miałem okazję widzieć was w akcji. Jeszcze raz gratuluję i jeszcze raz dziękuję, również za  codzienną służbę, którą pełnicie dbając o bezpieczeństwo – powiedział wiceminister.

Pomocy uchodźcom z Ukrainy udzielają funkcjonariusze Służby Więziennej z całego kraju. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową. Miejsca noclegowe przygotowano m.in. w ośrodkach szkolenia, w tym w Wyższej Szkole Wymiaru Sprawiedliwości.

Reklamy

Przewożenie uchodźców

Z uwagi na przygraniczne położenie województwa lubelskiego, na terenie którego leży Hrubieszów, jak też podkarpackiego, w pomoc uchodźcom ofiarnie zaangażowali się funkcjonariusze z tych terenów. W czasie wolnym od pracy zgłaszali się do punktów pomocy, gdzie pomagali przy sortowaniu odzieży i przy wydawaniu żywności. Zajmowali się również logistyką i przyjmowaniem osób. Pojazdami Służby Więziennej tysiące uchodźców przewożono z przejść granicznych do punktów recepcyjnych, gdzie otrzymywali pierwsze wsparcie.

Pomoc humanitarna

Funkcjonariusze Służby Więziennej współpracowali z urzędami wojewódzkimi i lokalnymi ośrodkami pomocowymi. Gromadzili żywność długoterminową, m.in. konserwy, olej, cukier, mąkę, kasze, ryż. A także kosmetyki, środki higieny osobistej, chemię gospodarczą, kubki, talerze, sztućce jednorazowe, koce, śpiwory, poduszki, baterie, ładowarki do telefonów oraz artykuły dla dzieci: żywność, środki higieniczne i zabawki.

Zbiórka sprzętu dla żołnierzy

Organizowano również zbiórkę sprzętu dla żołnierzy ukraińskich, np. latarek, powerbanków i środków medycznych pierwszej pomocy: opatrunków, gazy, opasek uciskowych, plastrów, preparatów odkażających, bandaży, podstawowych leków.­

(info, wideo, fot. Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości / facebook.com)


Zobacz też:

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Hrubieszowie (ZDJĘCIA)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Hrubieszowie (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Instagramie