Hrubieszów: Na budynku Staszica wisiała tablica upamiętniająca marszałka Piłsudskiego. Szkoła chce ją przywrócić

W latach 30-tych na budynku hrubieszowskiego Staszica od strony ul. 3 Maja wisiała tablica upamiętniająca postać Józefa Piłsudskiego. Prawdopodobnie w okresie komunistycznym została zdjęta.

Reklamy

 

Rok 2018 jest wyjątkowy dla Polaków z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dla społeczności Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica to również okrągły jubileusz istnienia szkoły, który obchodzić będziemy 9 – 10 czerwca.

Przy okazji zbierania materiałów archiwalnych do publikacji książkowych, pozyskaliśmy informację, o której nie można zapomnieć w roku tak wielkich jubileuszy.

Dzięki zdjęciom pana J. Krzyżewskiego, otrzymanych za pośrednictwem Muzeum im. S. Staszica w Hrubieszowie, wiemy, że w latach 30-tych na budynku szkoły od strony ul. 3 Maja wisiała tablica upamiętniająca postać Józefa Piłsudskiego. Prawdopodobnie w okresie komunistycznym została zdjęta. Szukamy na ten temat informacji, świadków, dokumentów.

Pragniemy przywrócić tablicę na ścianę budynku. Jeśli inicjatywa wyda się Państwu słuszna i zechcecie nas wesprzeć finansowo, uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w okolicy listopada 2018 r.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt ze szkołą.

 

Alicja Borkowska

 

 

Zdjęcie 1. Odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu, okres międzywojenny.

Zdjęcie2, 3. Warta honorowa harcerzy przy tablicy, w dniu żałoby narodowej – 1935 r.

fot. arch. Jerzego Krzyżewskiego