Hrubieszów: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za przypadkowe znalezienie zabytku archeologicznego

Muzeum w Hrubieszowie: W świetle toczącej się ostatnio dyskusji na temat przypadkowych odkryć zabytków archeologicznych, pragniemy z satysfakcją poinformować, że wniosek o przyznanie nagrody za znalezienie srebrnego naszyjnika podczas prac rolnych w gminie Werbkowice, złożony przez nasze Muzeum za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie został rozpatrzony pozytywnie.

Reklamy

 

Postawa, jaką wykazał się znalazca, p. Łukasz Długosz, jest godna pochwalenia. Wraz z kolegą, p. Grzegorzem Dańczukiem, nie tylko zgłosili odkrycie do Muzeum, ale także wskazali miejsce z którego ono pochodzi, a jednocześnie wyrazili gotowość pomocy w roli wolontariuszy, przy planowanych w przyszłości w tym miejscu badaniach sondażowych.

Wyjątkowy pod względem wartości naukowej, materialnej oraz ekspozycyjnej zabytek trafił do zbiorów Muzeum w Hrubieszowie latem 2016 roku. Jest to jedyny taki naszyjnik odkryty w Polsce. Doskonale zachowany, pochodzący z V-VI wieku n.e. wykonany został ze srebra wysokiej próby. Identyczne naszyjniki używane były przez plemiona Bałtów na terenie dzisiejszej Litwy, Łotwy i Estonii. Pojedyncze egzemplarze znane są także z obszarów Rosji.

Wspomniany zabytek będzie można obejrzeć na wystawie archeologicznej w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

 

***

 

Dziś… mamy ogromną przyjemność poinformować, że drugi przygotowany przez nas wniosek, a złożony przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, także został rozpatrzony pozytywnie!

Słynny w całej Polsce, a nawet w Europie i na świecie średniowieczny miecz odkryty przez Pana Wojciecha Kota w okolicach Modrynia wiosną tego roku, również został uznany za znalezisko o wyjątkowej wartości historycznej i naukowej. Natomiast godna pochwały postawa, jaką wykazał się Pan Wojciech przekazując swoje odkrycie do Muzeum w Hrubieszowie, została pozytywnie oceniona i uhonorowana nagrodą pieniężną Ministra Kultury!

Gratulujemy obu Panom i dziękujemy za zaufanie i współpracę. Dzięki takiej postawie nasza wiedza o przeszłości regionu została znacząco wzbogacona.

 

źródło i fot. Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie