Hrubieszów: Narodowe Czytanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej

5 września Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie wzięła udział w 9. edycji Narodowego Czytania.

Reklamy

Narodowe Czytanie odbyło się w Muzeum im. Stanisława Staszica. Lekturą tegorocznej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

***

Dziewiąta odsłona Narodowego Czytania już za nami! W tym roku czytaliśmy historię o miłości i żądzach, o pragnieniach i życiowych wyborach, jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego, czyli „Balladynę”. Był nóż, i były maliny.

W atmosferę lektury wprowadziła nas współczesna wersja „Balladyny”, do której tekst napisał Daniel Buchowiecki. Pan Daniel wcielił się w narratora, a towarzyszyły mu: Emilia Tomaszewska (Balladyna) z Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie o Aleksandra Dzirba (Alina) oraz Małgorzata Pitus (Matka) z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Następnie rozpoczęliśmy wspólne czytanie, które zainaugurowała Starosta Hrubieszowski – Aneta Karpiuk i tym samym zaprosiła do czytania kolejnych lektorów.

Smaczkiem dzisiejszego wydarzenia było z pewnością premierowe wykonanie „Ballady o malinach” Wojciecha Młynarskiego w aranżacji Zespołu „Nasz CZAS” z Hrubieszowa pod opieką Doroty Stronkowskiej.

Podczas wydarzenia Starosta Hrubieszowski – Aneta Karpiuk wręczyła nagrody i podziękowania zwycięzcom i uczestnikom Powiatowego konkursu wiedzy z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II „Totus Tuus”, który realizowany był pod Honorowym Patronatem Pani Starosty.

Był również czas, by powiedzieć słów kilka o najnowszej publikacji wydanej przez naszą bibliotekę. Mamy nadzieję, że „Świat wartości… w świetle słów Św. Jana Pawła II”, pomysłu Mirosława Dąbrowskiego, z rysunkami Wiesława Jędruszczaka, w opracowaniu merytorycznym i graficznym wraz z przygotowaniem do druku przez zespół biblioteki, będzie szczególną pozycją w Państwa domowych biblioteczkach.

Wydawnictwo otrzymało Honorowy Patronat Starosty Hrubieszowskiego – Anety Karpiuk i zostało wydane przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

Puentą naszego Narodowego Czytania była projekcja „Balladyny ’68” duetu – Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, opowiedziana z charakterystycznym dla nich przymrużeniem oka.

Całości towarzyszyła wystawa, a każdy kto był dzisiaj z nami i współtworzył dzisiejsze wydarzenie otrzymał naszą publikację, coś słodkiego i nie tylko…


tekst: Sylwia Heś, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie

fot. lubiehrubie.pl