26 maja 2024

Hrubieszów: Nasza piękna, grecka przygoda… [ZDJĘCIA]

16 czerwca zakończyła się nasza grecka przygoda. Powróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń. Długo nie zapomnimy dziesięciodniowego pobytu na Olimpijskiej Riwierze.

Wspominać będziemy miejsca i ludzi. Czas spędzony w Leptokarii to nie tylko wypoczynek i relaks. To przede wszystkim nauka, także przez zabawę. Doskonaliliśmy umiejętności komunikacyjne: bogaciliśmy język angielski, poznawaliśmy grecki. Zdobytą wiedzę bardzo chętnie wykorzystywaliśmy w praktyce – rozmowy z greckimi kolegami, gośćmi hotelu Posejdon Pałace, zakupy w sklepikach i na miejskich bazarkach.

Odwiedziliśmy greckie liceum, uczestniczyliśmy w zajęciach językowych, prelekcjach i wykładach poświęconych historii i tradycji Grecji oraz zagadnieniom ekologicznym. Tworzyliśmy prezentacje multimedialne, wykorzystując naszą wiedzę na temat Unii Europejskiej – jej założeń, instytucji i państw członkowskich.

Wielu wrażeń dostarczyły gry miejskie, podczas których poznaliśmy nie tylko ciekawe zakątki Leptokarii, ale przede wszystkim jej mieszkańców, z którymi odtańczyliśmy tradycyjny taniec Greka Zorby. Podziwialiśmy piękno dostojnego Olimpu, urokliwych miasteczek „z klimatem” oraz oryginalne Meteory.

Dwukrotnie odbyliśmy rejs po Morzu Egejskim: wzdłuż wybrzeża Salonik (drugiego co do wielkości miasta Grecji) oraz na cudowną wyspę Skiatos. Pobyt w Elladzie to nie tylko kształtowanie naszych umysłów, przełamywanie barier językowych i kontemplacja natury. Nie zapomnieliśmy o sporcie. Zmierzyliśmy się z greckimi kolegami w piłce siatkowej i nożnej. Rywalizacja piłkarska była bardzo zacięta, ale wynik wolelibyśmy przemilczeć. Gloria victis.

Wśród wielu atrakcji nie zabrakło też miłych niespodzianek. Opiekunowie zorganizowali przyjęcia urodzinowe naszym kolegom. Wiktor świętował w Tawernie hotelu Posejdon Palace, a Rafał podczas rejsu wybrzeżem Salonik. Były słodycze, upominki i dobra zabawa.

Wyprawa do źródeł kultury europejskiej poszerzyła naszą wiedzę o Europie i jej mieszkańcach. Z pewnością nauczyła nas otwartości, tolerancji i akceptacji. Rozbudziła ciekawość świata. Udowodniła, że „inny” nigdy nie znaczy lepszy czy gorszy. Pobyt w Grecji był dla nas szansą. Szansą poznania ludzi, historii, tradycji, poznania siebie.

Dziękujemy naszym opiekunkom, Paniom: Ani i Kasi! Dziękujemy za troskę oraz rozbudzanie w nas ciekawości świata i ludzi. To właśnie one otworzyły nas na piękno Ellady. Dzięki nim uwierzyliśmy w siebie i pokazaliśmy, że chcieć to móc.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Anny Wiśniewskiej – Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie przede wszystkim za to, że zaprosiła nas „w grecką podróż”. Dziękujemy i prosimy o więcej!

Wyjazd grupy możliwy był dzięki udziałowi w projekcie „Europa jest nam bliska, mobilność polsko – grecka” nr 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041996 współfinansowanym z Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

­

­

Info i foto: Uczestnicy wyjazdu


Zobacz też:

ZS nr 1: Grecja nastraja pozytywnie… [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZS nr 1: Grecja nastraja pozytywnie… [ZDJĘCIA, WIDEO]