26 września 2023

Hrubieszów: Nielegalny dymek w kukurydzy

Dziewięć tysięcy paczek papierosów zatrzymali na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Nielegalny towar ukryty był w ładunku kukurydzy.

Reklamy

 

Ponad 50 wagonów z kukurydzą (tzw. ziarnowozy) jechało z Ukrainy do Polski. Po przeskanowaniu składu urządzeniem rentgenowskim funkcjonariusze nabrali pewności, że ziarno kukurydzy nie jest jedynym towarem wwożonym na teren Unii Europejskiej.

W trakcie szczegółowej rewizji w jednym z wagonów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej znaleźli papierosy nieposiadające żadnych znaków akcyzy. Nielegalny towar, w sumie 9 tys. paczek, znajdował się pod wierzchnią warstwą ziarna.

Reklamy

Rynkową wartość papierosów funkcjonariusze oszacowali na ponad 120 tys. złotych. Gdyby papierosy zostały sprzedane na polskim rynku straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconych należności podatkowych wyniosłyby około 100 tysięcy złotych.

Specjalistyczne urządzenie rentgenowskie do prześwietlania pociągów towarowych zamontowane w pobliżu przejścia granicznego w Hrubieszowie jest jednym z najnowocześniejszych, jakimi dysponuje Służba Celno-Skarbowa.

Reklamy

 

tekst i fot.: IAS Lublin