Hrubieszów: Nowy system odczytu wodomierzy

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Hrubieszowie chce wprowadzić zdalny system odczytu wodomierzy i obsługi miejskiej sieci. Na razie ogłosiło przetarg na dostawę sprzętu, który umożliwi radiowe odczytywanie poziomu zużycia wody.

Reklamy

 

– Zamawiamy nowe wodomierze i moduły radiowo-nadawcze, czyli specjalne nakładki, które pozwolą na odczyt stanu wodomierza bez konieczności wchodzenia na posesję. Wodomierze z nakładkami będą montowane zamiast urządzeń, którym kończy się legalizacja, a same nakładki na wodomierzach z aktualną legalizacją. W sumie musimy kupić ponad 2 tysiące 200 wodomierzy i około 3 tysiące nakładek, a całą operację sfinansujemy z własnych środków – wyjaśnia Małgorzata Bocheńska z PGKiM w Hrubieszowie. 

Autorzy pomysłu zapowiadają, że takie rozwiązanie jest rozsądniejsze i mniej kosztowne niż, na przykład montowanie nowych wodomierzy z wbudowanymi modułami, ponieważ wodomierz ma 5-letnią legalizację i po tym okresie musi być wymieniony, a specjalne nakładki są objęte 10-letnią gwarancją i w dowolnym momencie można je wykorzystać na innym urządzeniu. 

Zmiana będzie dotyczyć tylko urządzeń u indywidualnych odbiorców oraz wodomierzy głównych w budynkach wielolokalowych, czyli, na przykład blokach należących do spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych.

Nowy system ma być korzystniejszy zarówno dla mieszkańców, którzy podczas odczytu nie muszą być obecni, jak i dla przedsiębiorstwa i miasta, które będą mogły lepiej monitorować zużycie wody.

– To ważne, na przykład ze względu na ewentualne awarie. Teraz, jeśli nie jest ona zbyt duża, woda może się sączyć przez kilka dni czy nawet tygodni. Po wprowadzeniu nowego systemu będzie można nie tylko szybciej wykryć nieszczelności, ale także natychmiast na nie reagować. To także sposób na dokładniejszy monitoring potencjalnego nielegalnego poboru wody – dodaje burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając. 

Przetarg na dostawę i montaż wodomierzy oraz modułów radiowych do zdalnego odczytu wraz z oprogramowaniem i niezbędnym sprzętem powinien być rozstrzygnięty w maju, a cała operacja jest rozłożona na prawie trzy lata. Pierwsze wodomierze mają być wymienione po 10 czerwca, a wszystkie urządzenia do końca września 2018 roku. 

W dalszej perspektywie PGKiM zamierza wprowadzić rozwiązania, które umożliwią nie tylko radiowy odczyt wodomierzy, ale również automatyczne przesyłanie danych na serwer, a pieniądze na ten cel firma chce pozyskać razem z miastem ze źródeł zewnętrznych.źródło: ias24.eu