1 marca 2024

Hrubieszów: Obchody 80 rocznicy powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i rozpoczęcia Akcji „Burza” na Wołyniu

W niedzielę 29 stycznia 2024 roku, odbyły się w Hrubieszowie uroczystości 80 rocznicy powstania 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i rozpoczęcia Akcji „Burza” na Wołyniu.

Reklamy

O godz. 11:30 zapalono znicze na Pomniku 27 WDP AK na cmentarzu wojennym w Hrubieszowie.

O godz. 12:15 rozpoczęła się uroczysta Msza święta w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy 27 WDP AK i Wołyniaków. Nabożeństwo celebrowali – ks. ppłk Andrzej Puzon, który też wygłosił homilię oraz ks. Marek Kuśmierczyk.

Reklamy

Po Mszy świętej złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom Ziemi Wołyńskiej poległym w latach 1939 – 1944.

Czytaj: Święto Patrona NOSG. 80 rocznica utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

W uroczystości udział wzięła Grażyna Mirska – prezes Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie wraz ze członkami Środowiska, a także przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, władz samorządowych i parlamentarnych, organizacji, stowarzyszeń i instytucji, weterani oraz mieszkańcy Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego.

W obchodach rocznicowych uczestniczyły poczty sztandarowe oddelegowane przez 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy i Środowisko Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie.

Organizatorami uroczystości byli: Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie oraz Miasto Hrubieszów.

Zobacz też:

Hrubieszów: Pożegnanie ze służbą [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →źródło i fot. ŚZŻ AK Okręg Wołyński – Środowisko Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie / facebook.com