Hrubieszów: Oblicza Madonny – zapraszamy na wystawę

„Oblicza Madonny” – to tytuł drugiej wystawy prac Urszuli Bydlińskiej w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie.

Reklamy

 

Autorka eksponowanych prac mieszka w gminie Siedliszcze nad Wieprzem. Jest absolwentką historii na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Jej wielką miłością i pasją jest malarstwo olejne, któremu poświęca swój wolny czas.Związana jest ze Stowarzyszeniem Twórczym Prowincja w Siedliszczu oraz ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Sztuki PLAMA w Łęcznej. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju.

Zakres tematyczny swojej twórczości koncentruje wokół dwóch najistotniejszych dla niej wątków: polskich bezkresnych pejzaży i sztuki sakralnej.

Reklamy

Na wystawie zatytułowanej „Oblicza Madonny” artystka prezentuje kilkadziesiąt obrazów należących do sakralnej sztuki ludowej i przedstawiających wizerunki Matki Bożej. Znajdują się na niej m. in. Czarne Madonny, pełne cierpienia Piety, jak i kolorowe, radosne wizerunki Kobiet – Madonn.

Autorka eksponowanych prac, pytana o inspiracje twórcze, wyznaje:

Jakiś czas temu wertując zasoby Internetu natknęłam się na pierwsze wizerunki Matki Bożej wykonane przez anonimowych twórców sakralnej sztuki ludowej. Te „jarmarczne obrazy” urzekły mnie bezgranicznie swoją prostotą, naiwnością, mieniące się mnogością kolorów, przesycone ornamentami, rzec by można upstrzone. Oto z tego zachwytu i zasmucenia zrodziła się myśl, by odtworzyć chociaż ułamek tego bogatego dziedzictwa.

Ekspozycję można oglądać do dnia 30 listopada 2017 r., w godzinach pracy Biblioteki: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -18.00, w soboty w godz. 8.00 – 15. 00.