Hrubieszów: Ocalić od zapomnienia (ZDJĘCIA)

Przez cały luty 2022 roku, można oglądać w Hrubieszowskim Domu Kultury wystawę „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza”.

Reklamy

Hrubieszowski Dom Kultury zaprasza na wystawę fotograficzną Tomasza Kłębka – ubiegłorocznego stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zarazem członka Zamojskiej Grupy Fotograficznej, który przez ostatni rok fotografował roztoczańskie drewniane cerkwie. 

Celem projektu Tomasza Kłębka było wykonanie cyklu fotografii zabytkowych drewnianych obiektów budownictwa cerkiewnego, znajdujących się na terenie Roztocza, przy użyciu różnorodnych technik fotograficznych, zarówno z ziemi, jak i z powietrza (z wykorzystaniem drona).

Większość z 48 drewnianych cerkwi znajdujących się na tym terenie pochodzi z II poł. XVII, a także XVIII i XIX w. Ich stan techniczny, w wielu przypadkach nie jest zadowalający, a często – pogarsza się z każdym dniem.

“Zawsze wiedziałem, że temat architektury drewnianej na Roztoczu ma potencjał, który pozostaje niewykorzystany. Cerkwie są symbolem wielokulturowości wschodniej Polski – to historia zapisana w drewnie – która jest mało znana, a wymaga starannej pielęgnacji i ochrony.” – mówi Tomasz Kłębek. “Mam nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do promowania bogactwa i różnorodności Roztocza, jego atrakcji turystycznych oraz pomoże skierować powszechną uwagę na konieczność inwestowania w zachowanie dziedzictwa tego wyjątkowego regionu.” – dodaje artysta. 

Warto wspomnieć, że projekt „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” został dostrzeżony i pozytywnie oceniony przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Tomasz Kłębek znalazł się w elitarnym gronie 78 artystów, którzy otrzymali w roku 2021 stypendium twórcze ministra w dziedzinie sztuk wizualnych. 

Honorowy patronat nad wystawą „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” objęły: Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Wystawa w Hrubieszowskim Domu Kultury potrwa do końca lutego 2022.

­

(info i fot. HDK)


Zobacz też:

Zbiórka na wydanie książki „Mordowali nas pod Włodzimierzem”

Zbiórka na wydanie książki „Mordowali nas pod Włodzimierzem”


LubieHrubie na YouTube