Hrubieszów: Odnowione mogiły policjantów i sanitariuszki

W dniu 3 grudnia na hrubieszowskim cmentarzu zakończono prace związane z wykonaniem pomników na 3 mogiłach indywidualnych z okresu wojny polsko – bolszewickiej.

Reklamy

 

W dniu 3 grudnia na hrubieszowskim cmentarzu zakończono prace i nastąpił odbiór wykonawczy trzech odnowionych mogił – sanitariuszki WP Marii Ziemkiewicz i policjantów Policji Państwowej, starszych przodowników PP Stefana Szypulskiego i Michała Lubaka, którzy zginęli w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r. na Ziemi Hrubieszowskiej,.

Mogiły te wymagały remontu i upamiętnienia, dlatego wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział Lublin i Hrubieszowskim Klubem Kolekcjonera zostały odnowione.

Koszt płyt granitowych i ich wykonawstwo pokrył IPN, a my zapłacimy wykonawcy za infrastrukturę.

Mogiły odebrane zostały przez Naczelnika Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie Jacka Romanka, Sylwię Kostyrę, Mirosława Borysewicza, Mieczysława Zapałę i Waldemara Rycyka.

Wykonawcą odbudowy była firma GRAMBUD – Waldemar Rycyk.

Mogiły wyglądają wspaniale. Są to ostatnie mogiły z1920 roku na naszym cmentarzu parafialnym. Szanowni mieszkańcy Hrubieszowa, za rok mija 100 rocznica Bitwy Warszawskiej. Jesteśmy dumni, że wchodzimy w ten rok chwały dla naszych Obrońców Ojczyzny Rzeczpospolitej.

Będziemy chcieli za wszelką cenę jeszcze zakończyć Mogiłę Legionisty, a będzie to możliwe tylko dzięki Państwu, sponsorom, darczyńcom, przede wszystkim firmom prywatnym. Bardzo was prosimy o wsparcie tego zaszczytnego celu.

 

Podajemy nr konta, na które można wpłacać pieniądze:

HRUBIESZOWSKI KLUB KOLEKCJONERA

BANK PKO/ SA O/ HRUBIESZÓW

97 1240 2829 1111 0010 8846 8878

Tytułem – Mogiła Legionistów

 

Bardzo serdecznie dziękujemy!

Mirosław Borysewicz

Mieczysław Zapała

 

 

Informacja na stronie IPN:

https://ipn.gov.pl/pl/upamietnianie/biezaca-dzialalnosc-biu/84006,Wykonanie-3-pomnikow-na-mogilach-z-1920-r-Hrubieszow.html

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Trwają prace związane z remontem mogił żołnierzy-legionistów

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Spotkali się w sprawie remontu mogił żołnierzy-legionistów

WIADOMOŚCI – Hrubieszów otrzymał dofinansowanie na remont mogił żołnierzy – legionistów