Hrubieszów: Oszuści dzwonili do pięciu hrubieszowianek. Kobiety nie dały się nabrać

Wczoraj pięć hrubieszowianek odebrało telefony od osób podających się za członków ich rodzin lub za funkcjonariuszy policji, z prośbą o pilną pożyczkę dużej kwoty pieniędzy.

Reklamy


W trzech przypadkach do swoich potencjalnych ofiar dzwonił mężczyzna, podający się za ich syna twierdząc, że spowodował wypadek drogowy. Informował, że na przejściu dla pieszych potrącił trzy osoby i aby uniknąć kary więzienia pilnie potrzebuje 35 tys. zł. Po rozmowie mieszkanki Hrubieszowa zorientowały się, że rozmawiają z oszustem i poinformowały policję o próbie wyłudzenia pieniędzy.

W pozostałych dwóch przypadkach do hrubieszowianek miała dzwonić kobieta podająca się za funkcjonariuszkę policji informując o wypadku drogowym, który miał być spowodowany przez córki rozmówczyń. Twierdziła, że te osoby mogą uniknąć odpowiedzialności karnej, jeśli szybko zostanie wpłacona duża kwota pieniędzy. Obie panie podejrzewając, że ktoś chce je oszukać niezwłocznie zadzwoniły do swoich córek, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Po przerwaniu rozmowy z oszustami poinformowały policję o próbie oszustwa.

Reklamy

 

***

 

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Osoby starsze i samotnie zamieszkujące są najczęściej wybierane przez oszustów na swoje ofiary. Wykorzystują ich naiwność i dobre serce. Aby nie zostać ofiarą tego typu przestępstwa, należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.

W podobnych sytuacjach możemy potwierdzić tożsamość poprzez telefoniczny kontakt z instytucją, na jaką się nieznajomi powołują. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmówcy, za każdym razem należy powiadomić oficera dyżurnego komendy policji.

Pamiętaj!

Nigdy nie przekazuj pieniędzy ludziom, których nie znasz. Zawsze potwierdzaj prośbę „o pomoc”, kontaktując się osobiście z członkami rodziny. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie lub pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112).


źródło: KPP Hrubieszów