Hrubieszów: Pamięci profesora. W 110. rocznicę urodzin

Była msza, okolicznościowe przemówienia oraz konkursy – tak w Hrubieszowie obchodzono rocznicę urodzin profesora Stefana Piotra Du Chateau.

Reklamy

 

Po nabożeństwie w kościele św. Mikołaja uczestnicy spotkania wysłuchali okolicznościowych przemówień oraz uczcili minutą ciszy zmarłego niedawno Władysława Piątkowskiego, wieloletniego pedagoga i przewodniczącego Zarządu Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej poprzedniej kadencji.

Następnie zapoznali się z przygotowaną prezentacją życiorysu i dorobku zawodowego profesora, spotkali się z jego byłymi uczniami i wysłuchali wspomnień architektów – Małgorzaty i Bogdana Łasochów.

Stanisław Bodes, hrubieszowski malarz, podzielił się refleksjami ze spotkania i obcowania z profesorem we Francji, a Izabella Du Chateau dodała kilku osobistych słów wspomnień o swoim stryju.

Najsympatyczniejszą częścią obchodów było ogłoszenie wyników konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mali architekci”.

Laureatami zostali:

I grupa wiekowa – 1. Kornelia Kruk, 2. Maciej Borek, wyróżnienie: Maciej Pilarski i Mateusz Zając.

II grupa wiekowa – 1 m-ce ex aequo Matylda Bień i Jakub Kostrubiec.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Stefana i Krystyny małżonków Du Chateau, pod patronatem burmistrza Tomasza Zająca, oraz Hrubieszowski Dom Kultury.

 

źródło i fot. Gazeta Hrubieszowska