Hrubieszów: Papierosy na magnesach – ZDJĘCIA

3,5 tysiąca paczek papierosów podczepionych było na magnesach w wagonie składu towarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski.

Reklamy

18 stycznia, na terenie kolejowego przejścia granicznego w Hrubieszowie, funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, postanowili szczegółowo sprawdzić skład pociągu towarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski.

Powodem była wcześniejsza analiza prześwietlenia RTG, w czasie którego zauważono nieprawidłowości pod sufitem pustego wagonu towarowego. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy obu służb okazało się, że znajdują się tam papierosy. Kontrabanda była podczepiona do sufitu na magnesach.

W sumie zabezpieczono 3,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 50 000 złotych.

***

Rentgen w Hrubieszowie

Rentgen w Hrubieszowie był pierwszym w województwie lubelskim urządzeniem do prześwietlania pociągów towarowych. Działa już od 2012 roku. Wcześniej w rentgeny wyposażone były wyłącznie drogowe przejścia graniczne, na których skanowano pojazdy ciężarowe.

Rosnący przemyt towarów z wykorzystaniem pociągów i kontenerów był „impulsem” do dalszego uszczelniania granicy poprzez budowę na niej rentgenów kolejowych. W kolejnych latach sukcesywnie instalowano je na przejściach z Białorusią i Ukrainą. To potężna broń w walce z przemytem.

Funkcjonujący od 9 lat skaner w Hrubieszowie znacząco ułatwia i przyspiesza kontrole graniczne. Zwłaszcza, gdy przemycane na teren Unii Europejskiej towary ukryte są pod setkami ton innych legalnie wwożonych ładunków (np. w rudzie żelaza, węglu, drewnie). Za pomocą rentgena funkcjonariusze służb granicznych są w stanie wykrywać nie tylko kontrabandę, ale też lokalizować skrytki w wagonach towarowych i kontenerach.

(info i fot. NOSG, KAS)


Zobacz też:

Blisko 800 ujawnionych fałszerstw dokumentów na granicy

Blisko 800 ujawnionych fałszerstw dokumentów na granicy

LubieHrubie na Instagramie