Hrubieszów: Pasje funkcjonariuszy – numizmatyka [ZDJĘCIA]

Wyszukiwanie cennych numizmatów na aukcjach i targach staroci jest od 3 lat ciekawą przygodą i pasją funkcjonariusza Zakładu Karnego w Hrubieszowie sierż. Pawła Kowalczuka – technika działu ewidencji, w służbie od niemal 10 lat.

Reklamy

Kolekcjonowanie banknotów i monet to interesujące hobby, które może wciągnąć każdego, niezależnie od wieku. Jak twierdzi funkcjonariusz zainteresowanie numizmatyką pojawiło się nagle. Być może inspiracją dla kolekcjonowania banknotów i monet było jego wcześniejsze zainteresowanie filatelistyką oraz zbieraniem kart telefonicznych z różnych państw świata.

Ta wciągająca pasja to nie tylko zbieranie wartościowych monet i banknotów, przechowywanie ich w specjalnych klaserach, ale również możliwość zgłębienia historii danego państwa czy okresu dziejowego i szansa na poszerzenie horyzontów.

Reklamy

­

Cenne okazy funkcjonariusz wyszukuje głównie na aukcjach internetowych, na których można znaleźć prawdziwe perełki. Najstarsza moneta, którą posiada pochodzi z 1627 r. za panowania Zygmunta III Wazy. Jego kolekcja obejmuje banknoty wszystkich tj. ok. 200 państw świata, które są i były w obiegu. Najtrudniejszymi do pozyskania były banknoty z krajów afrykańskich (Czad, Niger).

W swoich zbiorach Paweł posiada banknoty polskie z czasów I i II wojny światowej, z okresu 1975-1996. Najstarszy banknot pochodzi z 1916 r.

Obecnie jest w trakcie poszukiwań polskich Marek z 1916 roku.

Cała jego kolekcja jest oryginalna, a duża ilość banknotów jest w stanie bankowym – UNC.

­


ZDJECIA:

­

źródło i fot. ZK w Hrubieszowie / opr. ppor. Magdalena Tywoniuk


Zobacz też:

Hrubieszów: Pszczelarska pasja funkcjonariusza [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Pszczelarska pasja funkcjonariusza [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →