24 lipca 2024

Hrubieszów: Pocztówka z okazji 100. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej

Działający przy Hrubieszowskim Domu Kultury Klub Kolekcjonera wydał okolicznościową pocztówkę z okazji 100. rocznicy wymarszu 1 Kompanii Kadrowej.

Reklamy

 

Kartę zaprojektował znany hrubieszowski grafik Alfred Przybysz.

Hrubieszowski Klub Kolekcjonera zbiera się w każdą 3. niedzielę miesiąca w godz. 10.00 – 12.00 w HDK na targach wymiennych.

Reklamy

 

Pierwsza Kompania Kadrowa – pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowieprzez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.

3 sierpnia około godz. 18.00 w Oleandrach z członków ZS i PDS sformowano 1 Kompanię Kadrową. 4 i 5 sierpnia kontynuowano organizację i szkolenie kompanii. W skład kompanii wchodziły cztery plutony, a każdy z nich złożony był z czterech dziesięcioosobowych sekcji.

Reklamy

Kompania wymaszerowała 6 sierpnia o godzinie 2:42 w stronę Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne. Po zajęciu Kielc i bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy w celu wywołania powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się zalążkiemLegionów Polskich.Więcej w Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwsza_Kompania_Kadrowa


źródło: HKK, Wikipedia