Hrubieszów: Polacy na ratunek żydom (ZDJĘCIA)

24 marca, w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się konferencja popularnonaukowa „Polacy na ratunek żydom – Zakład Sierot Wojennych w Turkowicach z pomocą dzieciom żydowskim”.

Reklamy

„Jeżeli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat” – tym wymownym cytatem, rozpoczęła się konferencja popularnonaukowa „Polacy na ratunek żydom – Zakład Sierot Wojennych w Turkowicach z pomocą dzieciom żydowskim”. Jej organizatorami byli: Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dr Robert Derewenda.

Data spotkania nie była przypadkowa, bowiem 24 marca przypada „Narodowy dzień Polaków Ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej”, który jest wyrazem oddania hołdu dla tych, którzy mimo grożącej kary śmierci, zdecydowali się pomagać i wspierać ludzi narodowości żydowskiej.

Reklamy

Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska w swoim przemówieniu zaznaczyła, że gdy kilka tygodni temu, planowane było zorganizowanie tej konferencji, nikt z nas nie spodziewał się, że po 80 latach, nasze społeczeństwo ponownie stanie przed wyzwaniem pomocy bliźnim, których dotknęła wojna.

Podczas konferencji prelekcje wygłosili: dr Alicja Gontarek i dr Janusz Kłapeć, reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie oraz ks. Rafał Łukiewicz wikariusz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Starym Dzikowie. Podczas wystąpienia przypomnieli mieszkańcom o cichych bohaterkach Hrubieszowszczyzny, zasługach Sióstr Służebniczek z Turkowic, które z wielkim oddaniem niosły pomoc dzieciom trojga narodowości w okresie okupacji niemieckiej.

Po spotkaniu odbyła się promocja broszury ks. Rafała Łukiewicza i Pawła Skroka pn. „Dom ocalenia” w Turkowicach – opieka Sióstr Służebniczek nad dziećmi trzech narodowości na tle historii regionu.

Bardzo serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i liczne przybycie, a szczególne podziękowania kierujemy w stronę prelegentów, którzy zechcieli się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Ich opinie, a Państwa obecność zainspirowała nas i utwierdziła w przekonaniu, że poruszamy tematy ważne dla społeczności lokalnej – informują organizatorzy konferencji.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Hrubieszowa.

­

(info i fot. UM Hrubieszów)


Zobacz też:

Hrubieszów: Strażackie busy spoza Lubelszczyzny zakończyły misję (ZDJĘCIA)

Hrubieszów: Strażackie busy spoza Lubelszczyzny zakończyły misję (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Twitterze