Hrubieszów: Policja poszukuje oszustów metodą „na wnuczka”

Policjanci poszukują oszustów, którzy w minionym tygodniu dzwonili do kilkunastu mieszkańców Hrubieszowa, podając się za członków ich rodzin, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Właściwa reakcja i trzeźwość umysłu rozmówców, nie pozwoliły dopiąć oszustom swojego celu.

Reklamy


W większości tych przypadków osoby dzwoniące mówiły, że miały wypadek drogowy i potrzebują pilnej pożyczki. 

Pomimo, że policjanci zatrzymują kolejnych fałszywych „policjantów, wnuczków, hydraulików, administratorów osiedli itp”  to wciąż pojawiają się kolejni oszuści, którzy wykorzystują naiwność i gościnność osób starszych.

Policja po raz kolejny apeluje do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści stosują różne metody, aby nas okraść. Zanim wpuścimy kogoś do naszego mieszkania sprawdźmy czy jest tym, za kogo się podaje. Zadzwońmy do instytucji, na którą się powołuje przypadkowy gość i zapytajmy czy faktycznie został do nas skierowany.

Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

Często przestępcy podają się za funkcjonariuszy. Pamiętajmy o tym, że policjanci nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

 

 

źródło: KPP Hrubieszów (EK)