Hrubieszów: Policjanci sprawdzają miejsca, ale my również nie bądźmy obojętni

Niskie temperatury powodują, że każdego roku odnotowuje się przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W większości przypadków ofiarami są osoby bezdomne lub te nadużywające alkoholu. Dlatego też policjanci podczas codziennej służby patrolowej zwracają uwagę na osoby, których życie może być z tego powodu zagrożone. Apelujemy, aby nie ignorować sytuacji osób zagrożonych zamarznięciem. Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Reklamy

 

Czas zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Niskie temperatury oraz trudne warunki pogodowe mogą zagrozić nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na chłodnym powietrzu.

Hrubieszowscy policjanci podczas codziennych służb sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać, bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.

Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby, zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jeśli ktoś zauważy osobę, która może potrzebować pomocy nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wykręcić numer alarmowy. Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów, jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie.

Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno.

Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. On także nie pozostanie bez odpowiedzi. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o czyimś życiu.

Telefon do Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie 997, 112, lub 84-696-62-10.

 

źródło i fot. KPP Hrubieszów (EK)