Hrubieszów: Polscy celnicy dzielili się doświadczeniem z kolegami z Chorwacji

W dniach 22-23 kwietnia Izba Celna w Białej Podlaskiej gościła przedstawicieli chorwackiej administracji celnej. W trakcie pobytu Chorwaci odwiedzili oddziały celne w Koroszczynie, Terespolu, Dorohusku i Hrubieszowie.

Reklamy

W dniach 22-23 kwietnia Izba Celna w Białej Podlaskiej gościła przedstawicieli chorwackiej administracji celnej. Wizyta miała charakter studyjny i odbyła się w ramach programu finansowanego przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Chorwaccy celnicy przyjechali do Polski w ramach programu Export Control and Border Security. Fundatorem programu jest rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki, a beneficjentem Chorwacja, która już od 1 lipca stanie się kolejnym państwem członkowskim Unii Europejskiej. Wizyta w Polsce dotyczyła funkcjonowania mobilnych grup kontrolnych działających w ramach struktury polskiej Służby Celnej.

Izba Celna w Białej Podlaskiej została wskazana jako jeden z organizatorów wizyty Chorwatów w Polsce, obok Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej i Kontroli Gier Ministerstwa Finansów oraz izb celnych w Warszawie i Gdyni. Polska została wybrana na cel wizyty z uwagi na jej położenie (lądowa i morska granica zewnętrza Unii Europejskiej), a także doświadczenie w zwalczaniu zjawisk towarzyszących granicy zewnętrznej, w tym przede wszystkim masowego przemytu papierosów. Ponadto Polska jest stosunkowo nowym członkiem Unii Europejskiej, co pozwala na wymianę doświadczeń związanych z przygotowaniem administracji celnej do funkcjonowania w ramach Wspólnoty Europejskiej.

Podczas wizyty w Polsce goście z Chorwacji poznali zasady organizacji i planowania działań kontrolnych realizowanych przez funkcjonariuszy mobilnych grup kontrolnych, ich uprawnienia oraz systemy informatyczne wspomagające prowadzone działania. Oprócz tego uczestniczyli na zasadzie obserwatorów w działaniach kontrolnych prowadzonych na granicy wschodniej, w tym kontrolach drogowych, a podczas pobytu w Izbie Celnej w Gdyni również w rejsie patrolowym po wodach i portach Zatoki Gdańskiej.

W trakcie pobytu w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej Chorwaci odwiedzili oddziały celne w Koroszczynie, Terespolu, Dorohusku i Hrubieszowie. W tym ostatnim zapoznali się m.in. z pracą urządzenia RTG do prześwietlania wagonów kolejowych – jedynego takiego urządzenia na lubelskim odcinku granicy państwowej.

Republika Chorwacji to państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy.

Po podpisaniu w listopadzie 1995 r. w Dayton układu pokojowego kończącego wojnę w Bośni, Chorwacja rozpoczęła starania o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

3 października 2005 roku Chorwacja rozpoczęła negocjacje w sprawie przyjęcia do Unii Europejskiej. Negocjacje zakończono 14 września 2011 r. 9 grudnia 2011r. podpisany został traktat akcesyjny, a 22 stycznia 2012 r. – Chorwaci w referendum opowiedzieli się za (66,27%) członkostwem kraju w Unii Europejskiej. Wejście Chorwacji do Unii Europejskiej planowane jest na 1 lipca 2013 r.


Źródło i fot. SCRP