Hrubieszów: Polsko-ukraińska współpraca, nie tylko oświatowa

Przedstawiciele Hrubieszowa wzięli udział w obchodach święta niepodległości w Łucku na Ukrainie. W czwartek 7 listopada rocznicę odzyskania niepodległości świętowali pracownicy polskiego konsulatu.

Reklamy

Okolicznościowe spotkanie, które odbyło się w Wołyńskim Akademickim Obwodowym Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Szewczenki, było połączone z 95-leciem tej placówki dyplomatycznej.

Wśród gości była delegacja władz miejskich Hrubieszowa z burmistrzem Tadeuszem Garajem.

W drodze do Łucka przedstawiciele Hrubieszowa odwiedzili zaprzyjaźniony Włodzimierz Wołyński, gdzie dyskutowano o realizowanym przez obydwa samorządy wspólnym projekcie „Czysta woda na Pobużu” oraz współpracy oświatowej. Burmistrz Tadeusz Garaj i mer Piotr Saganiuk podsumowali m.in. międzynarodową konferencję z udziałem przedstawicieli ukraińskich władz samorządowych oraz dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych, która pod koniec października odbyła się w Hrubieszowie. Zagraniczni goście rozmawiali wówczas o zasadach funkcjonowania polskich szkół i przedszkoli oraz odwiedzili kilka takich placówek. Ukraińska delegacja bardzo pozytywnie oceniła efekty konferencji, natomiast własnymi doświadczeniami Ukraińcy podzielą się wiosną przyszłego roku, podczas rewizyty delegacji Hrubieszowa we Włodzimierzu Wołyńskim.

 

źródło: ias24.eu

fot. UM Hrubieszów