Hrubieszów: Pożar na Piłsudskiego. Nie żyją dwie osoby – kobieta i mężczyzna

Niestety, w pożarze który wybuchł wczoraj w bloku przy ul. Piłsudskiego w Hrubieszowie, zginęły dwie osoby.

Reklamy

 

Wczoraj po godzinie 18, w jednym z mieszkań w bloku przy ulicy Piłsudskiego 63 w Hrubieszowie, wybuchł pożar. Ogień powstał w mieszkaniu na czwartym piętrze.

Z ogniem walczyło siedem zastępów straży pożarnej, w tym ratowniczo – gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie oraz ochotnicy z okolicznych OSP. Na miejscu interweniowała także policja i pogotowie ratunkowe.

W czasie akcji gaśniczej z budynku ewakuowano kilkadziesiąt osób. Ogień doszczętnie strawił mieszkanie. Niestety, strażacy wewnątrz pomieszczeń natrafili na dwa ciała, mężczyzny i kobiety, w wieku około 60 lat.

Zamknięto dla ruchu część ulicy Piłsudskiego od ronda do Stokrotki.

Ewakuowani mieszkańcy noc spędzili u sąsiadów lub rodziny. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zorganizowało dla nich rówież miejsca w hotelu w Hrubieszowie. 

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności pojawienia się ognia. 


***


Hrubieszowska Państwowa Straż Pożarna informuje:

28 listopada 2018 r. ok godz. 18.40 w Hrubieszowie doszło do tragicznego w skutkach pożaru w budynku wielorodzinnym. W ogniu zginęły dwie osoby.

Strażacy po przybyciu na miejsce pożaru zastali w całości objęte ogniem mieszkanie na 4 piętrze. Płomienie wydostawały się też na zewnątrz poprzez okna.  W wyniku rozpoznania stwierdzono, że w palącym się mieszkaniu mogą znajdować się osoby poszkodowane oraz, że w sąsiednim mieszkaniu znajdują się dwie osoby, które nie mogą samodzielnie opuścić pomieszczeń ze względu na duże zadymienie na klatce schodowej.

Działania zastępów PSP przybyłych w pierwszym rzucie polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu, jedną linię gaśniczą poprowadzono klatką schodową, drugi prąd wody podano przez otwór okienny z podnośnika – drabiny samochodowej. W trakcie działań gaśniczych w palącym się mieszkaniu odnaleziono dwa ciała: kobiety 58l. i mężczyzny 68l.

Podczas akcji gaśniczej ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych ewakuowali zagrożoną rodzinę (dwie osoby) z sąsiedniego mieszkania. Zespół Ratownictwa Medycznego udzielił pomocy medycznej kobiecie na miejscu zdarzenia, ewakuowany mężczyzna nie potrzebował pomocy medycznej.

Pozostali mieszkańcy z klatki schodowej, na której wybuchł pożar, opuścili mieszkania samodzielnie przed przybyciem straży.

Strażacy dokonali kontroli wszystkich mieszkań na klatce schodowej, oraz sąsiednich klatkach bloku pod względem rozprzestrzeniania się ognia, dymu, czadu i ewentualnych osób poszkodowanych. W wyniku tego rozpoznania nie stwierdzono zagrożenia w kolejnych mieszkaniach.

Ratownicy odłączyli i wynieśli butle gazową 11 kilogramów na zewnątrz budynku gdzie została chłodzona i zabezpieczona. Następnie zamknięto główny zawór wody, ponieważ w wyniku pożaru uszkodzona została instalacja wodna.

Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP poinformowano miejskie zarządzanie kryzysowe o potrzebie zastępczych mieszkań dla osób ewakuowanych (około 9 osób). Wszystkie osoby ewakuowane nie chciały jednak skorzystać z zamieszkania tymczasowego w hotelu. Na nocleg i kolejne dni udali się do swoich rodzin.

Pożar prawdopodobnie powstał od niedopałka papierosa. Dokładne przyczyny pożaru ustala Policja i Prokuratura. Akcją gaśniczą kierował Komendant Powiatowy PSP w Hrubieszowie kpt. Piotr Gronowicz.

Straty materialne oszacowano na 160 tys. zł. Uratowano mienie o wartości 300 tys. zł.


źródło i fot. TC (czytelnik LH), KP PSP w Hrubieszowie

wideo: KP PSP w Hrubieszowie
Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Pożar na Piłsudskiego