5 marca 2024

Hrubieszów: Pożar peletu na ulicy Nowej [ZDJĘCIA]

Wczoraj doszło do pożaru peletu w jednej z hal magazynowych na ulicy Nowej w Hrubieszowie.

Reklamy

– W dniu 21 stycznia o godzinie 13:28 na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o pożarze peletu w jednej z hal magazynowych na ulicy Nowej w Hrubieszowie.

W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia strażacy zastali wydobywający się gęsty dym z obiektu magazynowego w formie wielkogabarytowego namiotu. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że samozapłonowi biologicznemu uległ pelet z łuski słonecznika w ilości około 180 ton w jednym z boksów – informuje st. kpt. Marcin Lebiedowicz z hrubieszowskiej Straży Pożarnej.

Reklamy

– Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na wprowadzeniu dwóch rot zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego do wnętrza namiotu i podaniu dwóch prądów wody na źródło pożaru.

Następnie obiekt oddymiono przy pomocy agregatów oddymiających oraz APL SKUM. Palącą się pryzmę peletu stale monitorowano przy użyciu kamery termowizyjnej.

Czytaj: Hrubieszów: Studniówka w Kościuszce [ZDJĘCIA]

Po częściowym oddymieniu hali magazynowej pracownik firmy wywoził materiał znajdujący się wewnątrz przy pomocy ciężkiego sprzętu a strażacy przy podaniu jednego prądu wody dogaszali tlące i dymiące się pozostałości roślinne wywiezione na zewnątrz, gdzie koparko – ładowarka rozsuwała materiał na jak najcieńszą warstwę dodaje st. kpt. Marcin Lebiedowicz.

W działaniach na miejscu zdarzenia udział brały – Policja, 5 zastępów JRG Hrubieszów, Ochotnicza Straż Pożarna w Hrubieszowie oraz OSP Czerniczyn. Łącznie w akcji gaśniczej udział wzięło 23 strażaków.

W wyniku pożaru spaleniu uległo około 180 ton peletu z łuski słonecznika o szacunkowej wartości 180 tys. zł oraz drewniana przegroda w boksie.

Prawdopodobną przyczyną zdarzenia – jak informują strażacy – był samozapłon biologiczny.

Interwencja trwała 7 godzin i 55 minut.

Zobacz też:

Hrubieszów: Wieczór z kolędą w kościele Św. Mikołaja [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →info. st. kpt. Marcin Lebiedowicz, foto. JRG Hrubieszów