Hrubieszów: Pracownicy Urzędu Miasta dawcami szpiku

W czwartek 4 lutego ponad trzydziestu pracowników Urzędu Miasta w Hrubieszowie zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych.

Reklamy


Inicjatorką akcji jest Justyna Tywoniuk – Restauracja Magistrat.

Każdy dawca szpiku może uratować życie bliźniakowi genetycznemu chorującemu na raka krwi. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1 : 20000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

Istnieją dwie metody pobierania komórek macierzystych. Pierwsza metoda, stosowana w ok. 80 procentach przypadków, polega na ich pobieraniu z krwi obwodowej. Zabieg ten trwa 3-4 godziny i nie wymaga hospitalizacji

Druga metoda polega na pobieraniu szpiku kostnego z talerza miednicy dawcy będącego pod narkozą. W tym przypadku dawcę zwykle przyjmuje się na dzień przed pobraniem szpiku do szpitala, w którym on pozostaje przez 2-3 dni.

Decyzja o wyborze jednej z metod uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta oraz od jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje dawcy.

Jak zostać dawcą dowiesz się na stronie http://www.dkms.pl/pl

 

 

źródło i fot. UM Hrubieszów