14 lipca 2024

Hrubieszów: Przemycali papierosy w rudzie żelaza. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku

Nie mieli „szczęścia” trzej obywatele Ukrainy, którzy próbowali przemycić do Polski papierosy w wagonach kolejowych z rudą żelaza. Ich towar został ujawniony i zabezpieczony, zaś oni sami zatrzymani przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Reklamy


W dniu 18 czerwca br. w godzinach porannych, funkcjonariusze Placówki SG w Hrubieszowie podczas prowadzonych działań, wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Zabezpieczenia Działań NOSG, zaobserwowali, jak do jadącego z Ukrainy do Polski pociągu towarowego wskoczył mężczyzna, by ukryć się w jednym z wagonów.

Gdy pociąg zatrzymał się na stacji kolejowej, funkcjonariusze Straży Granicznej weszli do jednego z wagonów przewożących rudę żelaza i zatrzymali „na gorącym uczynku” mężczyznę, który wykopywał znajdujące się pod warstwą rudy pakunki, owinięte czarną folią.

Reklamy

Jak się okazało były to papierosy pochodzenia ukraińskiego, a kopiącym był obywatel Ukrainy. W toku dalszych  działań funkcjonariusze zatrzymali dwóch kolejnych mężczyzn – również obywateli Ukrainy, zadaniem których było odebranie po dokonanym przemycie papierosów oraz ich dalszy transport. W sumie ujawniono 70 000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 46 tys. zł.

Trzej obywatele Ukrainy przyznali się do zorganizowania oraz dokonania przemytu w kolejowym przejściu granicznym. Papierosy umieścili w wagonach jeszcze na terytorium Ukrainy, zaś sami przekroczyli granicę w sposób legalny przez drogowe przejście graniczne.

Reklamy

Na powyższe zdarzenie wszczęto postępowanie przygotowawcze, zatrzymanym obywatelom Ukrainy postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego oraz wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu z 6 miesięcznym zakazem wjazdu na terytorium Polski.źródło i fot. NOSG