Hrubieszów: Przygoda młodych literatów

Rozbudzanie wśród uczniów potrzeby tworzenia tekstów o walorach estetycznych i podejmowania samodzielnych prób literackich – to jedno z wymagań ogólnych kształcenia literackiego i kulturowego w klasach 4-6 szkoły podstawowej.

Reklamy

 

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie, wspierając szkoły i placówki oświatowe powiatu hrubieszowskiego w realizacji zadań dydaktycznych, a także mając na uwadze pomoc nauczycielom w realizacji tego wymagania, podjęła we współpracy ze szkołami projekt edukacyjny pt. „Przygoda młodych literatów”.

19 czerwca 2017 r. w Bibliotece odbyło się spotkanie integracyjne podsumowujące ten projekt. Bohaterami spotkania byli młodzi literaci – 26 uczniów z pięciu szkół naszego powiatu wraz z opiekunami, którzy brali udział w projekcie. Zadaniem projektu było napisanie pięciu opowiadań, w taki sposób, że każdy zespół szkolnych twórców rozpoczynał historię, którą następnie kontynuowali koledzy z innych szkół. Tak więc każdy zespół jest autorem jednego rozdziału w każdym opowiadaniu. W ramach projektu powstały opowiadania o tytułach: Obóz harcerski, Przygoda Oli, Róża i Jagoda, Tyśka i ferajna, Zakazane drzwi. Poszczególne historie stworzyli:

Reklamy

Obóz harcerski – Sebastian Borek, Wiktoria Fila, Honorata Gieleta, Oliwia Kubiak, Julia Naworol, Amelia Pawluk, Magda Pirogowicz, Michał Suchecki z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie – opiekun pani Anna Olejarz.

Przygoda Oli – Małgorzata Ferenc, Kacper Ligaj, Emilia Tokarska, Aleksandra Tor, Natalia Trubacz z Zespołu Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach – opiekun pani Małgorzata Sobczuk.

Róża i Jagoda – Wiktoria Boniecka, Marcela Mazurek, Oliwia Rybaczuk, Aleksandra Szabat, Patrycja Zając z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie – opiekun pani Ewa Sitnik-Pogwizd.

Tyśka i ferajna czyli przygoda z pszczołą i innymi żyjątkami w tle – Małgorzata Mochnaczewska, Izabela Mrozowska, Eliza Petrycka, Julia Rudawska ze Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle – opiekun pani Agnieszka Kossowska.

Zakazane drzwi – Julia Kisielewska, Wiktoria Okołowicz, Nicole Sas, Wiktoria Laskowska z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie – opiekun pani Marta Lackowska.

Gratulacje młodym twórcom – ich pomysłów i talentu – złożyła obecna na spotkaniu poetka i pisarka, pani Małgorzata Skowron. Swoją obecnością zaszczyciła także inspektor d/s oświaty Urzędu Gminy Hrubieszów, pani Justyna Szymusiak.

Jesteśmy przekonani, że rozpoczęta przez młodych literatów przygoda z pisaniem zaowocuje w dalszej przyszłości. Życzymy im powodzenia. Słowa wdzięczności za współpracę kierujemy do nauczycieli opiekunów i do dyrekcji szkół.

 

 

źródło i fot. BP Hrubieszów