Hrubieszów: Pszczelarska pasja funkcjonariusza [ZDJĘCIA]

W czasie wolnym od służby, starszy oddziałowy st. sierż. sztab. Emil Wierzbicki z Zakładu Karnego w Hrubieszowie pasjonuje się pszczołami. Jego hobby trwa już 3 lata.

Reklamy

Mundurowy posiada stacjonarną pasiekę, składającą się z 20 uli. Ilość pszczół jest niezliczona. Waha się między 60 do nawet 80 tysięcy w sezonie letnim w jednym ulu!

Praca przy pszczołach, jak mówi Emil, trwa przez cały rok. Nie narzeka na jej brak, zwłaszcza, że w trakcie sezonu jego pszczoły wraz z ulami „wędrują” po różnych miododajnych terenach okolic. Ale jak mówią, gdy człowiek łączy pracę z pasją, to nie przepracuje ani jednego dnia.

Reklamy

St. sierz. sztab. Emil Wierzbicki służy w hrubieszowskiej jednostce już 20 lat. Służbę pełni w dziale ochrony, obecnie jako starszy oddziałowy. Ten zawód wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Wysoki poziom stresu, zagrożenia, dynamiki, który nieodłącznie towarzyszy pełnieniu obowiązków, może powodować poważne zmiany somatyczne, ale również ma wpływ na zdrowie psychiczne. Dlatego tak ważne jest, aby po służbie znaleźć czas dla siebie – choć na chwilę odetchnąć, posiadać jakieś pasje, zainteresowania…

Pszczoły, jak mówi funkcjonariusz, są właśnie idealnym sposobem na to, aby się wyciszyć. Oprócz przyjemności, jaką przynoszą – dodatkowo relaksują, dają oddech, przywracają proporcje, a ich obserwowanie pszczół i przebywanie pośród nich ma terapeutyczną moc.

Oprócz właściwości terapeutycznych pszczoły przede wszystkim dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele.

Z jednego ula oddziałowy potrafi wyjąć około 30 litrów miodu o przeróżnych właściwościach – rzepakowego, spadziowego, lipowego, fasolowego… Ponadto, z pszczelego wosku wyrabia również przepiękne pachnące świece, którymi obdarowuje rodzinę i znajomych.

­

­

(źródło i fot. ZK w Hrubieszowie / opracowanie: ppor. Magdalena Tywoniuk, zdjęcia: st. sierż. sztab. Emil Wierzbicki)


Zobacz też:

Pomaga oddając krew. Odznaczenie dla funkcjonariusza ZK w Hrubieszowie [ZDJĘCIA]

Pomaga oddając krew. Odznaczenie dla funkcjonariusza ZK w Hrubieszowie [ZDJĘCIA]