Hrubieszów: Radni bronią linii kolejowej

Rada Miejska i burmistrz Hrubieszowa stanowczo sprzeciwiają się planom wyłączenia z eksploatacji linii kolejowej Zamość – Hrubieszów. Podczas sesji w poniedziałek 25 marca stanowisko w tej sprawie zostało przyjęte jednogłośnie.

Reklamy

Sprawa ma związek z przyjętym przez PKP Polskie Linie Kolejowe programem optymalizacji sieci kolejowej w Polsce, który zakłada czasowe wyłączenie około 2 tysięcy kilometrów linii kolejowych, po których odbywa się ruch towarowy, w tym odcinka Zamość – Hrubieszów. Według władz miasta może to mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój nie tylko miejscowej jednostki wojskowej, ale także przedsiębiorstw, które korzystają z kolei przewożąc sprzęt oraz surowce i półprodukty. W związku z tym radni i burmistrz Hrubieszowa stanowczo sprzeciwili się tym planom i zaapelowali o zmianę decyzji. 

Przyjęte w poniedziałek stanowisko zostanie przekazane posłom Ziemi Lubelskiej i członkom sejmowej komisji infrastruktury, a także członkom zarządu PKP PLK. O poparcie sprzeciwu radni Hrubieszowa chcą wystąpić także do rad powiatu hrubieszowskiego i innych gmin, które znajdują się na trasie linii kolejowej Zamość – Hrubieszów. – Decyzja o czasowym wyłączeniu ma wejść w życie w grudniu tego roku. Najbliższe miesiące warto wykorzystać na podjęcie przez samorządy wspólnych działań na rzecz utrzymania połączenia – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej sekretarz miasta Czesław Podgórski.

Reklamy

Podczas poniedziałkowej sesji radni zadecydowali też o podziale Osiedla Sławęcin na Osiedle Sławęcin i Osiedle Zielone. O podjęcie takiej decyzji wystąpili mieszkańcy, którzy uznali, że charakter i potrzeby obydwu osiedli są różne. Po konsultacjach i przeprowadzeniu odpowiedniej procedury rada zgodziła się, by od 1 lipca tego roku w Hrubieszowie powstał nowy, dziesiąty samorząd osiedlowy. 

Radni Hrubieszowa nie przyjęli natomiast uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Tadeusza Romaszki. Wniosek w tej sprawie wpłynął od wojewódzkiego komisarza wyborczego, który stwierdził, że radny Romaszko nie mógł startować w ostatnich wyborach do Rady Miejskiej, ponieważ choć był zameldowany w Hrubieszowie, faktycznie mieszkał w Świerszczowie w gminie Hrubieszów. Poniedziałkowa decyzja rady oznacza, że sprawę rozstrzygnie teraz wojewoda.


źródło: ias24.eu