Hrubieszów: Radni odrzucili wniosek o zmianę nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”

W środę 30 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się IV sesja Rady Miejskiej w Hrubieszowie, w czasie której radni jednogłośnie odrzucili wniosek o zmianę nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”.

Reklamy

 

Radni przegłosowali zmiany w budżecie Miasta, przyznali dotację w wysokości 5 tys. zł na izbę wytrzeźwień w Chełmie oraz wyznaczyli przedstawicieli Miasta do Rady Społecznej SPZOZ w Hrubieszowie w osobach Marty Majewskiej – Burmistrza Miasta i Anny Naja – Przewodniczącej Rady Miejskiej.

Rada Miasta zajęła również stanowisko w sprawie wniosku Fundacji Wolni Obywatele RP o zmianę nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia” w Hrubieszowie. Radni uchwałą jednogłośnie odrzucili wniosek. Podzielili w tym względzie stanowisko Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej, która zajmowała się jego rozpatrzeniem.

Reklamy

Jako argument za odrzuceniem wniosku radni wskazali m.in. negatywne stanowisko Zarządu Osiedla Pobereżany (którego teren działania obejmuje ulicę Basaja), apel Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość o odrzucenie wniosku Fundacji Wolni Obywatele RP oraz fakt, że Instytut Pamięci Narodowej, który dysponuje wykazem nazw ulic podlegających zmianie, nie wskazał obowiązku zmiany nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”. 

Jak podkreślano w trakcie dyskusji, nadana 30 stycznia 1974 r. nazwa ulicy Stanisława Basaja „Rysia”, jest decyzją lokalnej społeczności dla przypomnienia bohatera walk o wolną Polskę i suwerenność Ojczyzny.

Sesja, w czasie której zajmowano się wnioskiem Fundacji Wolni Obywateli RP, odbyła się równo 45 lat od nadania nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”.

 

źródło: własne, UM w Hrubieszowie

fot. lubiehrbie.pl
Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Stanowisko Światowego Związku Żołnierzy AK w sprawie żądania zmiany nazwy ulicy Basaja w Hrubieszowie 

WIADOMOŚCI – Domagają się zmiany nazwy ulicy Basaja. List do radnych Hrubieszowa