Hrubieszów: Recytatorki ze Staszica i Dwójki z laurami (WIDEO)

W lutym tego roku, odbyły się eliminacje jednego z najbardziej popularnych na świecie XI Międzynarodowego Konkursu młodych recytatorów „Живая классика”. Uczniowie z całego województwa lubelskiego, dzięki nowoczesnym technologiom, już po raz drugi „spotkali się” w murach 100-letniego I Ogólnokształcącego Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Reklamy

Opiekunów i uczestników tego wspaniałego przedsięwzięcia ciepło powitała 8 lutego na platformie MS Teams pani dyrektor Alicja Borkowska, życząc wszystkim powodzenia w zmaganiach. Podkreśliła, że mieć pasje, a w tym wypadku lubić czytać po rosyjsku dzieła klasyków to już jest sukces, a zaprezentować poprawną wymowę, intonację i przekazać intencję autora – to już talent. W tym roku po raz kolejny zabrzmiały dzieła Antoniego Czechowa, Fiodora Dostojewskiego, Lwa Tołstoja i innych przedstawicieli pięknej i niezwykłej literatury rosyjskiej.

Występy uczestników oceniało jury w składzie: mgr Natalia Tsyrendashieva (Rosyjski Dom w Warszawie), mgr Vitalii Emelianenkov (Teatr Muzyczny w Lublinie, Kazański Uniwersytet Państwowy) i dr Agnieszka Potyrańska (Zakład Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Po przesłuchaniach i burzliwych naradach komisja wyłoniła zwycięzców.

Oto oni: Aleksandra Feliksiak (I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie), Hanna Kabiatko (Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu), Aleksandra Chodyra (II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie).

Decyzją komisji do grona nagrodzonych dołączyły również i dyplomy otrzymały: Amelia Pawluk – „Самый опытный уастник” (I LO w Hrubieszowie), Zuzanna Kusiak – „Самый артистичный участник” (I LO w Hrubieszowie), Emilia Pawluk – „Самый юный участник” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie).

Nagrody dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez Rosyjski Dom w Warszawie oraz I LO w Hrubieszowie.

Gratulujemy wszystkim! Trzymamy kciuki w eliminacjach ogólnopolskich! Do zobaczenia za rok!

­

Koordynator etapu: Neonila Pawluk

­

­

­

­

(wideo: youtube.com / Neonila Pawluk)


Zobacz też:

Uczniowie Staszica pomagają zwierzakom (ZDJĘCIA)

Uczniowie Staszica pomagają zwierzakom (ZDJĘCIA)