Hrubieszów: Rok 1918.Odzyskanie Niepodległości – po otwarciu wystawy

Wystawę „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości” można oglądać w naszej bibliotece już od listopada 2017 r., ale jej oficjalne otwarcie miało miejsce w piątkowe popołudnie 12 stycznia.

Reklamy

 

Wystawa składa się z dwudziestu  plansz i opowiada o całym roku 1918, czyli jak wydarzenia każdego miesiąca zbliżały do faktu ustanowienia państwa polskiego.

O tym, w jaki sposób dobrano materiał i jak układa się narracja wystawy opowiedział jej kurator – Adam Safaryjski z Ośrodka KARTA, która jest pomysłodawcą wystawy. Nasza biblioteka, jako jedna z trzech, otrzymała ją w ramach współpracy Ośrodka KARTA i bibliotecznego archiwum CATL. Dwie plansze dotyczą wątku hrubieszowskiego, zapełniają je fotografie dawnego Hrubieszowa i wspomnienia dr. Józefa Skrobiszewskiego.

Hrubieszowianin, popularyzator historii – Bogdan Leszczuk przybliżył wszystkim koleje walki o niepodległość z zaznaczeniem tematyki lokalnej.

Wystawę można oglądać w bibliotece w godzinach jej pracy. Przez cały marzec będzie dostępna w holu wystawienniczym HDK. Zapraszamy!

 

źródło i fot. MBP