Hrubieszów: Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie wykonując czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie, dokonali rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem towarów nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy w postaci papierosów z terytorium Ukrainy do Polski.

Reklamy

 
W skład rozbitej grupy przestępczej wchodziło 17 obywateli RP, którzy współdziałali z dotychczas nie ustalonymi obywatelami Ukrainy. Członkowie grupy przestępczej zamieszkiwali na terenie pow. chełmskiego i hrubieszowskiego woj. lubelskiego.
 
Modus operandii grupy polegał na przemycie wyrobów tytoniowych przez rzekę graniczną Bug przy użyciu pontonów, których załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu a rozładunek po polskiej stronie, skąd papierosy były odbierane i odwożone w głąb kraju.

Szacuje się, że rozbita grupa przestępcza w okresie od  czerwca 2013r. do września 2013r. przemyciła z terytorium Ukrainy do Polski oraz wprowadziła lub usiłowała wprowadzić do obrotu towar w postaci  429 940 szt. papierosów o wartości rynkowej 234 308 zł. Przedmiotowa działalność naraziła Skarb Państwa na straty z tytułu niezapłaconych podatków w wysokości 392 469 zł.  
 
Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie jednemu ob. RP postawiła zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych, tj. o czyn z art. 258 § 3 kk, z art.  86 § 1 kks w zb. z art. 54 § 1 kks i inne. Pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzut udziału  w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu nabywanie, przechowywanie, przewożenie i sprzedaż wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy , tj. o czyn z art. 258 § 1 kk, 65§ 1 kks i inne.
 
 
W stosunku do części podejrzanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Sprawa ma charakter rozwojowy.
 
 
 
Info, wideo, fot. NOSG