Hrubieszów: Rozmawiali o zanieczyszczeniach i promowali ekologię. Uruchomiono biuro programu Czyste Powietrze

1 kwietnia w Hrubieszowie odbyła się konferencja mająca na celu uwrażliwienie samorządowców i mieszkańców na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza i promocję proekologicznych rozwiązań dla gospodarstw domowych. Uruchomiono także kolejne terenowe biuro programu „Czyste Powietrze”.

Reklamy

 

W Hrubieszowie odbyła się już trzecia konferencja z cyklu jedenastu zaplanowanych spotkań jakie mają się odbyć w tym roku na terenie województwa lubelskiego. Cel konferencji „Nowe Technologie – Czyste Powietrze” to uwrażliwienie samorządowców i mieszkańców poszczególnych powiatów województwa na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza i promocja proekologicznych rozwiązań dla gospodarstw domowych.

– Najbardziej wydajne i ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania to przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalacja pompy ciepła lub pieca gazowego. Nawet instalacja pieca na biomasę, pelet lub ekogroszek powoduje już znaczne ograniczenie zanieczyszczeń. Problemem są piece, które w sprzedaży były jeszcze zaledwie 2 lata temu, niespełniające norm Euro 5. Emitują one dużą ilość zadymienia i substancji trujących, które są bezpośrednim zagrożeniem dla środowiska” – mówi Marcin Błachnio, ekspert w dziedzinie wdrażania programu.

1 kwietnia w Hrubieszowie uruchomiono także kolejne terenowe biuro programu „Czyste Powietrze”. Mieści się ono w Starostwie Powiatowym, przy ul. Narutowicza 34. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach funkcjonowania starostwa. Docelowo na terenie województwa lubelskiego ma funkcjonować siedem takich biur.

W biurze terenowym mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego mogą uzyskać niezbędne informacje dotyczące programu, a także złożyć wniosek bez konieczności udawania się do miasta wojewódzkiego.

– W ten sposób docieramy do tych, którzy są wykluczeni cyfrowo, do osób starszych i tych, dla których dojazd do stolicy województwa stanowi problem – podkreślał podczas wystąpienia prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Gilowski.

 

(info i fot.: Organizatorzy, fot. Starostwo Powiatowe)