Hrubieszów: Rusza VI edycja programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”

Do VI edycji programu (na ten moment) zgłosiło się 113 pierwszoklasistów z Hrubieszowa z dwóch szkół (Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II). W zeszłym roku szkolnym w programie brało udział 98 dzieci.

Reklamy

Początek roku szkolnego to dobry moment, by zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na kwestię bezpieczeństwa dzieci – szczególnie tych rozpoczynających dopiero szkołę.

– W 2013 roku w województwie lubelskim miało miejsce 115 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. Ich liczba w porównaniu do 2012 roku wprawdzie zmalała, ale statystyki nadal są niepokojące – podkreśla mł. insp. Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Dla rodziców pierwszy rok szkolny dziecka to czas większego stresu związanego z jego bezpieczeństwem. Dla najmłodszych to przede wszystkim nowe wyzwania, z którymi będą musieli się zmierzyć. Takim wyzwaniem jest m.in. umiejętność unikania niebezpieczeństwa. Dom, szkoła, droga, Internet – to obszary, które niestety nie są wolne od potencjalnych zagrożeń. Program „Klub Bezpiecznego Puchatka” został stworzony z myślą o najmłodszych, którzy od 1 września więcej czasu będą spędzać bez opieki rodziców.

 

„Klub Bezpiecznego Puchatka” – z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych

Statystyki dotyczące wypadków z udziałem dzieci są wciąż niepokojące (w 2013 roku w województwie podlaskim doszło do 115 wypadków drogowych z udziałem dzieci), coroczne angażowanie placówek oświatowych do udziału w programie o tematyce bezpieczeństwa wydaje się konieczne. W tym roku rusza VI edycja „Klubu Bezpiecznego Puchatka”, która będzie realizowana w szkołach podstawowych. – Wielu wypadków można uniknąć, warunkiem jest jednak znajomość przez rodziców i dzieci zasad bezpieczeństwa. Wyczulanie na ewentualne zagrożenie oraz wypracowanie umiejętności jego przewidywania – to dwie bardzo ważne zdolności, których można się nauczyć. Szkoła i dom są najlepszymi miejscami dla przyswajania tego rodzaju wiedzy – mówi mł. insp. Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka”, stworzony został przez firmę Maspex – producenta kakao Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcję patronatem objął Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty w Polsce.


Cel programu

Celem akcji jest przede wszystkim edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Każda ze szkół, która zgłosi się do programu otrzyma bezpłatnie, przygotowane przez metodyków materiały edukacyjne, na podstawie których są realizowane lekcje o tematyce bezpieczeństwa. Szkołę do udziału w programie można zgłosić za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl. Program „Klub Bezpiecznego Puchatka” jest ceniony przez lubelskich nauczycieli klas I, o czym świadczy liczba szkół przystępujących co roku do akcji. Tylko w poprzedniej edycji ponad 15 000 lubelskich pierwszoklasistów z 504 szkół uczyło się  bezpieczeństwa z „Klubem Bezpiecznego Puchatka”.

 

Kreatywna nauka

VI edycja programu została specjalnie przygotowana przez ekspertów z myślą o potrzebach
i możliwościach dzieci. Materiały edukacyjne są opracowane z dbałością o rozwój kreatywności, nauki selekcji informacji, treningu koncentracji, efektywnego zapamiętywania. Zatem, wiedza na temat bezpieczeństwa nie będzie przekazywana uczniom w sposób sztampowy i nudny, a książeczka edukacyjna z licznymi rebusami, kolorowankami
i zagadkami stanie się dla pierwszoklasistów ciekawą formą rozrywki.

 

Wielki Test Bezpieczeństwa

W ramach programu, w dniach 24-28 listopada, odbędzie się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa dla Pierwszoklasistów. Dzieci będą mogły wówczas sprawdzić swoją wiedzę o bezpieczeństwie na drodze, w szkole, w domu czy w sieci. 

 

Do tej pory w programie wzięło udział 600 000 dzieci. W roku szkolnym 2013/2014 – do  V edycji akcji zgłosiło się 8000 szkół podstawowych. Istnieje olbrzymia szansa, że VI edycja będzie mogła pochwalić się jeszcze lepszą frekwencją. Więcej informacji o programie oraz o tym jak zadbać o bezpieczeństwo pierwszoklasistów można znaleźć na stronie internetowej

www.bezpiecznypuchatek.pl