Hrubieszów: Śledczy zabezpieczyli majątki starosty i wicestarosty na kwotę ponad 2,6 mln.

To kolejny efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Sprawa dotyczy wyłudzenia przez starostę hrubieszowskiego i jego zastępcę ponad 4 mln zł unijnej dotacji na przebudowę drogi powiatowej za pomocą poświadczających nieprawdę dokumentów. Łączna suma zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach od obu podejrzanych to 2 657 000 zł.

Reklamy

 

Przypominamy: Jednym z wątków śledztwa prowadzonego przez policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Lublinie i prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Zamościu są nieprawidłowości, do jakich miało dojść w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie i Powiatowym Zarządzie Dróg w Hrubieszowie. Sprawa dotyczy wyłudzenia przez starostwo ponad 4 mln złotych unijnej dotacji na przebudowę drogi powiatowej. Miało do tego dojść w 2015 roku. W tej sprawie śledczy wykonali szereg czynności procesowych oraz przesłuchali w charakterze świadka kilkadziesiąt osób.

Z ustaleń śledczych wynika, że pieniądze na inwestycję zostały uzyskane za pomocą poświadczających nieprawdę dokumentów. Chodzi o poświadczenie nieprawdy w dzienniku budowy. Nieprawdziwych wpisów w tym dokumencie miał dokonać były już dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie, a także inspektor nadzoru inwestorskiego. Zebrane dowody wskazują też, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji spowodowane było naciskami, jakie wywierały osoby funkcyjne ze Starostwa.

Starosta hrubieszowski oraz jego zastępca usłyszeli zarzuty dotyczące wspólnego nakłaniania  do poświadczenia nieprawdy  oraz przekroczenia uprawnień. Wobec mężczyzn prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych oraz poręczeń majątkowych.  Z kolei zarzut poświadczenia nieprawdy usłyszał były już dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie. Taki sam zarzut ciąży także na osobie pełniącej funkcję  inspektora nadzoru inwestorskiego.

Teraz wydane zostało postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na nieruchomościach obu podejrzanych. Wobec Starosty to kwota 1 850 000 zł natomiast wicestarosty 807 000 zł.

Zgodnie z kodeksem karnym  za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.  Za przestępstwo przekroczenia uprawnień i wyłudzenia dotacji wielkiej wartości kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat.

 

źródło: KWP Lublin

 


 

Zobacz też:

Zarzuty i środki zapobiegawcze dla kierownictwa Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie 

Hrubieszów: Kolejne zarzuty dla starosty. Oświadczenia majątkowe pod lupą prokuratora