Hrubieszów: Smutne wspomnienie…

Dzień 2 czerwca 2021 roku, to 22 rocznica śmierci prof. Stefana Du Chateau, który w 1994r. w Hrubieszowie powołał do istnienia Fundację Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny małżonków Du Chateau. Niestety, los sprawił, że bardzo krótko był Przewodniczącym jej Rady Honorowej.

Reklamy

Pozostawił współpracowników w paryskim Instytucie Badań i Stosowań Struktur Przestrzennych (IRASS) oraz liczne grono uczniów i wychowanków – architektów, inżynierów, urbanistów – wykształconych w swojej pracowni (m.in. pracowników polskiego Mostostalu). Wykładał w paryskiej École des Beaux Arts (lata 1968-73), na uczelniach brytyjskich (Surrey/Guliford) i kanadyjskich (Montreal). Popularyzował idee prętowych struktur przestrzennych poprzez swój aktywny udział w bez mała wszystkich sesjach i kongresach oraz konferencjach międzynarodowych związanych z tą tematyką – we Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Luksemburgu, Szwajcarii, Belgii, RFN (m.in. w Polsce: wykłady gościnne dla słuchaczy politechnik w Warszawie, Gliwicach, Kielcach, Wrocławiu i Gdańsku w latach 1973-1995; konferencje: Warszawa 1988 i 1993, Krynica 1991). Do ostatnich chwil swego życia publikował artykuły niemal we wszystkich ważniejszych pismach o tematyce profesjonalnej.

Dowody słuszności jego przemyśleń to ponad 1000 realizacji struktur i konstrukcji przestrzennych wykonanych w latach 1950-1992, na bazie różnych materiałów (pręty stalowe, rury, kształtowniki aluminiowe, ale także drewno i bambus w połączeniu z metalem) rozrzuconych po całym globie: – francuski „Ołówek Lyon’s Bank”; – hala portu lotniczego Baltimore-Washington; – przestrzenne lobby Central Plazza Hotel w Bangkoku; – 4000 m2 przesuwnego dachu meczetu Hassana II w Casablance; – aluminiowe zwieńczenie budynku Intelsat w Waszyngton DC; – drewniana struktura katedry w Papeete. Są to także liczne konstrukcje obiektów w Polsce, powstałe na bazie udostępnionych przez Niego darmowo polskiemu Mostostalowi systemów PYRAMITEC i UNIBAT.

Reklamy

Został pochowany w Montmorency pod Paryżem, na cmentarzu polskim „Le Champeaus”, obok swej żony we wspólnym grobowcu i w pobliżu miejsc ostatniego spoczynku znanych Polaków.

Pozostawił Nam Fundację i swoje motto…

Rada Honorowa VI kadencji i Zarząd Fundacji

Zobacz też:

Hrubieszowskie Złote Gody 2021 – ZDJĘCIA

Hrubieszowskie Złote Gody 2021 – ZDJĘCIA