22 września 2023

Hrubieszów: Spojrzenie w przeszłość

Na trwałe wpisali się w historię, popularyzując nie tylko wiedzę o ziemi hrubieszowskiej, ale przede wszystkim odgrywając szczególną rolę w życiu kulturalnym i społecznym Hrubieszowa w okresie międzywojennym.

Reklamy

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zaprasza na wystawę „Spojrzenie w przeszłość. Sylwetki międzywojennych regionalistów”. Wystawa czynna do 31 stycznia 2023 r.

Wystawa poświęcona jest postaciom, które na trwałe wpisały się w historię hrubieszowskiego regionalizmu, popularyzując nie tylko wiedzę o ziemi hrubieszowskiej, ale przede wszystkim odgrywając szczególną rolę w życiu kulturalnym i społecznym ziemi hrubieszowskiej w okresie międzywojennym. Część z nich przyczyniła się również do ukształtowania zrębów przyszłego hrubieszowskiego muzealnictwa, dlatego ich rola jest tym bardziej nieoceniona.

Reklamy

­

W tym roku mija 100 lat od powstania muzeum przy Państwowym Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, prowadzonego przez Mariana Barusia, w ramach organizacji szkolnej, jaką było Koło historyczne. Wśród prezentowanych postaci znajdują się również autorzy pierwszych monografii na temat historii Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego, a także osoby, które w duchu regionalizmu, prowadziły badania nad kulturą ludową, rozwijały ruch krajoznawczy, angażowały się w organizację przedstawień teatralnych i wystaw. Na wystawie nie mogło zabraknąć takich postaci jak: Marian Baruś, Antoni Wiatrowski, Piotr Greniuk, Bolesław Kłembukowski, Jan Szlonzak, Tomasz Piotrowicz, Józef Skrobiszewski, Adam Dubik i Jan Jopyk.

Reklamy

­

info, grafika: Muzeum im. Staszica w Hrubieszowie


Zobacz też:

Hrubieszów: Staszic w Londynie [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Staszic w Londynie [ZDJĘCIA]