28 września 2023

Hrubieszów: Srebro dla Staszica! [ZDJĘCIA]

Karina Paćkowska, Aleksandra Szabat i Błażej Ciucki z klasy III c Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica w Hrubieszowie wywalczyli 2. miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzi Liderzy Przedsiębiorczości”.

Reklamy

Udział w konkursie jest związany z realizacją programu “Moje finanse” w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.

Drużyny, które dostały się do finału, spotkały się w Warszawie już w środę, 31 maja, na wspólnej kolacji w hotelu Gromada. Po krótkim spotkaniu organizacyjnym był czas nie tylko na rozpakowanie bagaży, ale również na spacer do Grobu Nieznanego Żołnierza i pyszny deser w kawiarence Wedla. Udało nam się też obejrzeć zmianę warty oraz odkryte przez archeologów fundamenty Pałacu Saskiego.

Reklamy

Czwartek, 1 czerwca, organizatorzy konkursu zaplanowali bardzo starannie, bo to już był dzień konkursowych zmagań. Po śniadaniu drużyny autokarem przyjechały do Centrum Kreatywności Targowa, aby pod okiem wylosowanych wcześniej mentorów realizować zadanie konkursowe. W przerwie zaproszono wszystkich do udziału w spotkaniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z uczniami warszawskich liceów. Tematem spotkania był plan efektywnego zagospodarowania przestrzeni miasta.

Po południu dla finalistów przewidziano spacer do Pałacu Kultury i Nauki wraz ze zwiedzaniem tarasu widokowego. Po wczesnej kolacji, korzystając z pięknej pogody, znów wybraliśmy się na spacer. Tym razem Krakowskim Przedmieściem dotarliśmy do Zamku Królewskiego, obejrzeliśmy Syrenkę na Starym Mieście; w drodze powrotnej udaliśmy się nad Wisłę, a potem mijaliśmy kilka wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Doskonała lokalizacja hotelu oraz przyjemna pogoda sprzyjały poznawaniu stolicy z perspektywy pieszego turysty.

Reklamy

W piątek, 2 czerwca, jeszcze przez krótki czas zespoły pracowały nad swoimi projektami, a później przyszedł najbardziej emocjonujący moment – prezentacja zadań przed jury i pozostałymi uczestnikami. Tutaj już – oprócz kreatywnego pomysłu i pięknej prezentacji – dużą rolę odegrały umiejętności retoryczne naszych licealistów. Karina, Ola i Błażej poradzili sobie doskonale – zapanowali nad tremą, swobodnie omawiali kolejne slajdy, a potem mądrze i bardzo konkretnie odpowiadali na pytania jurorek.

Po obradach jury p. Izabela Adamska-Chuta wyczytywała zwycięskie drużyny od finalistów do laureatów i w ogromnym napięciu dwukrotnie usłyszeliśmy słowa “I Liceum Ogólnokształcące… “, ale to były nazwy szkół z Żywca i z Radomska! Dopiero za trzecim razem padła pełna nazwa naszego liceum i to było 2. miejsce!

Piękna statuetka znajdzie swoje miejsce w pracowni, dyplomy zostaną na pamiątkę, a nagrody rzeczowe… cóż, na pewno będą jeszcze przez jakiś czas służyć naszym laureatom.

Warto dodać, że do szkolnego etapu konkursu przystąpiło około 4 000 uczniów, następny etap to około 1 300 drużyn i z tego grona wyłoniono 8 szkół z całej Polski, które spotkały się w Warszawie na finale.

Na sukces drużyny pracowało wiele osób – p. Agnieszka Umer czuwała nad przebiegiem wszystkich kolejnych etapów konkursu, motywowała do pracy, pilnowała formalności i terminów, Ewa Gis z klasy III c współpracowała z zespołem w realizacji zadań poprzednich etapów, ale niestety nie mogła pojechać na finał. W Warszawie opiekę nad uczniami sprawowała p. Joanna Szabat. Jeszcze raz dziękujemy internautom – ich głosy miały bardzo duże znaczenie!

Hrubieszowski Staszic w poprzednich edycjach konkursu już trzykrotnie wchodził do finału, ale dopiero w tym roku licealiści zdobyli miejsce na podium – serdecznie gratulujemy laureatom, Młodym Liderom Przedsiębiorczości: Karinie, Oli, Błażejowi i Ewie.

Życzymy kolejnych sukcesów!tekst: A. Umer, J. Szabat, fot. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, archiwum prywatne uczestników


Zobacz też:

Hrubieszów: Młodzi liderzy ze Staszica w finale!

Hrubieszów: Młodzi liderzy ze Staszica w finale!


Zerknij na Instagram →