Hrubieszów: Staszic sprzątał świat [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie w trzeci weekend września uczniowie Staszica założyli rękawiczki i wzięli się do sprzątania „kawałka naszego świata”.

Reklamy

Jest to oczywiście niewielka cząstka pracy, którą w tych dniach wykonują ludzie na całym świecie. Akcja polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku czyli już po raz 29 w Polsce wydarzenie koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Wszystko zaczęło się w Australii w 1993 roku. Pomysłodawcą był australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan. Rozszerzył on ideę Clean up Australia na cały świat pod  patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska.

Reklamy

­

W dniu 16 września 2022 roku uczniowie z kl. IIIe hrubieszowskiego Staszica, wraz z panią Agnieszką Umer, zajęli się posprzątaniem terenu w pobliżu Szkoły. Były to ulice: Lubelska, Wodna, Szewska, Gęsia, Krucza i łąki w pobliżu kanału Ulga.

Zaopatrzeni w worki, znaleźli ogromne ilości plastikowych i szklanych butelek oraz innych opakowań ze sztucznego tworzywa. Tegoroczne hasło akcji „WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE” – bardzo trafnie odzwierciedliło ludzkie zachowania związane z bezmyślnością i brakiem szacunku do środowiska. i przestrzeni wspólnych naszego miasta. Przecież to my – mieszkańcy Hrubieszowa – pozostawiliśmy to szkło czy plastik nad brzegiem rzeki lub wyrzuciliśmy gdzieś w zarośla.

Uczniom klasy realizującej biologię w zakresie rozszerzonym nie jest obojętny los naszej planety, dlatego bardzo sumiennie zbierali wszystkie śmieci mimo niesprzyjającej aury i wilgotnego podłoża. Cała społeczność szkolna bardzo dziękuje kolegom z klasy IIIe za wysiłek włożony w tegoroczna akcję.

Mamy też nadzieję, że tegoroczne hasło akcji przemówi do sumień wszystkich śmiecących i odmieni ich na lepszych dla naszej Planety.

­

LO Staszic

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. LO Staszic


Zobacz też:

Hrubieszów: Stanisław Adamowicz wśród najlepszych maturzystów w Polsce [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Stanisław Adamowicz wśród najlepszych maturzystów w Polsce [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →