Hrubieszów: Strażak uczył ratować przedszkolaki

7 maja w przedszkolu przy ul. Gródeckiej odbyły się zajęcia dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził pan ogn. Michał Puszek koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

Reklamy

 

Opowiedział przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. pożaru, utraty przytomności, krwotoku czy zadławienia.

Utrwaliły znajomość podstawowych numerów alarmowych oraz przećwiczyły jak wezwać pomoc przez telefon rozmawiając z dyspozytorem Straży Pożarnej. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji.

Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Oczywiście szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.

Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a Pan Michał sprawił, że każdy uczestnik chętnie brał udział w zajęciach.

 

(źródło i fot. Przedszkole nr 1)