23 września 2023

Hrubieszów: Światełko pamięci na grobach żołnierzy [ZDJĘCIA]

W poniedziałek, 31 października funkcjonariusze hrubieszowskiej jednostki penitencjarnej zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym w Hrubieszowie aby uczcić pamięć poległych bohaterów.

Reklamy

Liczy się pamięć

Listopad to czas szczególnej pamięci o zmarłych, zarówno bliskich, jak i tych, którzy zapisali się na kartach naszej historii. W przededniu Wszystkich Świętych mamy doskonałą okazję do zadumy i wspomnienia tych, którzy polegli w imię wolności naszej Ojczyzny. Nasza codzienna, sumienna dobrze pełniona służba, dobrze wykonywana praca, poszanowanie praw i godności innych to wyraz współczesnego patriotyzmu.

Rys historyczny

Zgodnie z oficjalnymi spisami, na wojskowym cmentarzu pochowanych zostało 253 osób, w tych zidentyfikowano 174 groby. Pochowani są tutaj m. in. żołnierze legionów Kielce i walczący w czasie I wojny światowej. Pochowano tutaj również żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w latach 1939-1947 oraz żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy zginęli w czasie odbijania tych terenów. Na cmentarzu znajdują się także liczne pamiątkowe tablice oraz pomniki, m. in. poświęcone 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK czy wszystkim poległym w czasie II wojny światowej. Znaleźć możemy także tablicę poświęconą kolejarzom pomordowanym przez bojówki UPA.

Reklamy

­


ZDJĘCIA:

­

Reklamy

info i fot. ZK Hrubieszów / opr. ppor. Magdalena Tywoniuk, mł. chor. Anna Malinowska-Niszta


Zobacz też:

Hrubieszowska pływalnia „lśni, pachnie czystością, i czeka na hrubieszowian” [ZDJĘCIA]

Hrubieszowska pływalnia „lśni, pachnie czystością, i czeka na hrubieszowian” [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →