Hrubieszów: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej uczcił pamięć pomordowanych żołnierzy AK i BCh (ZDJĘCIA)

5 stycznia 2022 roku, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Zamość Koło Hrubieszów, uczcił pamięć żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz ludności cywilnej, zamordowanych w Hrubieszowie 6 stycznia 1944 roku, w święto Trzech Króli.

Reklamy

Mord był następstwem masowych aresztowań przeprowadzonych przez policję ukraińską jesienią 1943 roku w całym powiecie hrubieszowskim. Aresztowani przetrzymywania byli w Rotundzie w Zamościu oraz na Zamku w Lublinie. Zostali przewiezieni do Hrubieszowa, aby na oczach swoich bliskich i znajomych zostać rozstrzelanym.

Według relacji naocznych świadków, pomordowanych przewieziono na saniach na miejscowy cmentarz, gdzie wszyscy razem zostali pochowani we wspólnej mogile. Krew brocząca z sań, znaczyła ostatnią drogę pomordowanych, tworząc swoistą flagę narodu polskiego z czego okupant nie zdawał sobie sprawy. Natomiast u mieszkańców budził się duch odwetu i zemsty za tak haniebny czyn agresora, co spowodowało na naszym terenie zbrojne działania żołnierzy Podziemia, aby pomścić zamordowanych i usunąć ich z granic Ojczyzny.

Dlatego, mając świadomość tego, co wydarzyło się 78 lat temu – jest naszym obowiązkiem dbać o miejsca kaźni i kultywować pamięć o poległych, uświadamiając młodemu pokoleniu, jak trudna i krwawa była droga do tego, abyśmy mogli dziś żyć w niepodległej Ojczyźnie.

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tej uroczystości. Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!

­
Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział Zamość Koło Rejonowe Hrubieszów
Prezes Kamila Maślanka

­

(fot. ŚZŻAK – nadesłane)


Zobacz też:

Hrubieszów: Uczczono 78 rocznicę mordu dokonanego na żołnierzach Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej (ZDJĘCIE)

Hrubieszów: Uczczono 78 rocznicę mordu dokonanego na żołnierzach Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej (ZDJĘCIE)


LubieHrubie na Instagramie