Hrubieszów: Trzynasta kwesta na cmentarzu. Zebrano ponad 8 tys.

Około 3,5 tysiąca mieszkańców Hrubieszowa i innych gości, odwiedzających miejscowa nekropolię włączyło się w tegoroczną kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Podczas organizowanej po raz trzynasty zbiórki do puszek wolontariuszy trafiło 8 tysięcy 209 złotych i 27 groszy.

Reklamy

 

– To kwota porównywalna z uzyskiwaną w poprzednich latach, choć nieco mniejsza niż przed rokiem. Do puszek wolontariuszy trafiały nawet banknoty 200-złotowe, a oprócz tego dużo było 20-złotowych i monet o różnych nominałach. Ofiarodawcami były całe rodziny od kilkuletnich dzieci po seniorów. Wszyscy otrzymali ulotki z informacjami o tym ile zebraliśmy w poprzednich latach i jak wykorzystaliśmy te pieniądze – relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarnych w Hrubieszowie Włodzimierz Piątkowski.

Decyzje o wykorzystaniu środków, zebranych podczas tegorocznej kwesty zapadną na zebraniu SKRZC, które odbędzie się pod koniec listopada.

– Tak jak w poprzednich dwóch latach połowę pieniędzy zabezpieczymy na renowację zabytkowej kaplicy cmentarnej, a resztę przeznaczymy na renowację kolejnych nagrobków. Mamy kilka własnych propozycji i sugestii konserwatora zabytków. Dużo będzie zależało od kosztów, ale nie wykluczamy, że nawet jeśli będą one wysokie rozłożymy płatności na raty – zapowiada Włodzimierz Piątkowski. 

Za pieniądze, zebrane w poprzednich 12 latach udało się odrestaurować 28 nagrobków, grobowców i krzyży. Oprócz 104 tysięcy 681 złotych i 48 groszy zebranych na kwestach, SKRZC pozyskał jeszcze 13 tysięcy dotacji od Lubelskiego Konserwatora Zabytków. 

 

źródło: ias24.eu

 

***

 

Od 2005 roku w Hrubieszowie organizowana jest doroczna kwesta na odnowę i konserwację zabytkowych nagrobków i pomników.

W 13 kweście w dniu 1 listopada 2017 r. uczestniczyło 60 wolontariuszy:

–       pracownicy Szkoły Podstawowe nr 2 i nr 3,

–       pracownicy Urzędu Miasta wraz z Burmistrzem i Sekretarzem Miasta,

–       działacze kultury,

–       pracownicy Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica,

–       regionaliści TRH,

–       radni miasta i powiatu wraz z Przewodniczącą Rady Miasta,

–       pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej,

–       Stowarzyszenie Edukacyjne „RAZEM”,

–       nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół nr 2 i nr 4,

–       członkowie Prezydium Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków.

Podczas kwesty zebrano kwotę 8 209,27 zł.

Po raz trzynasty Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie dziękuje wszystkim darczyńcom, którym nie jest obojętne piękno naszej nekropolii.

Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1, za pomoc w organizacji kwesty i udostępnieniu lokalu w szkole na czas zbiórki oraz Wydziałowi Oświaty, Kultury i Sportu UM wyrazy podziękowania składa Społeczny Komitet Ratowania Zabytków.

 

Przewodniczący Społecznego Komitetu

Włodzimierz Piątkowski