Hrubieszów uczci 76 rocznicę lądowania pod Arnhem

Zapraszamy na obchody 76 rocznicy wielkiej operacji desantowo – spadochronowej Market Garden, i lądowania Pierwszej Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod Arnhem, której dowódcą był gen. Stanisław Sosabowski.

Reklamy

W dniu 21 września 1944 roku rozpoczęła się wielka operacja desantowa wojsk alianckich, w tym żołnierzy 1 Korpusu Wojska Polskiego, a była to 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa dowodzona przez gen. Stanisława Sosabowskiego.

Spadochroniarzami byli też żołnierze 2 Korpusu, którzy przeszli szlak z gen. Władysławem Andersem i w Aleksandrii zostali rozdzieleni. Wstąpili, jako ochotnicy, do tworzącej się w Szkocji 1 SBS.

Reklamy

W tej brygadzie służył Wołyniak, a po wojnie, gdy powrócił 11 czerwca 1948 roku do kraju, do końca swego życia mieszkaniec naszego miasta Hrubieszowa ppor. Mieczysław Pińkowski.

Zmarł 24 grudnia 2005 roku, pochowany został na naszym cmentarzu parafialnym.

Jako młody chłopak wywieziony został do łagrów sowieckich, Sybirak, junak 2 Korpusu, następnie żołnierz 1 Korpusu 1 BDS.

***

SZANOWNI MIESZKAŃCY!

My, żołnierze rezerwiści, spadochroniarze z 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno – Desantowej i pododdziałów specjalnych, dzisiejszej 6 Brygady Desantowo – Szturmowej im . Gen. Stanisława Sosabowskiego, zapraszamy na cmentarz parafialny w dniu 23 września o godz. 12.00. W celu upamiętnienia historii zakończenia walk Żołnierza Polskiego złożymy wiązanki kwiatów i zapalimy znicze na mogile Bohatera.

Zapraszamy organizacje kombatanckie, władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, młodzież szkolną, przyjaciół i znajomych, żołnierzy 2 Pułku Rozpoznawczego, służby mundurowe i wszystkich spadochroniarzy.
Mogiła ppor. Mieczysława Pińkowskiego znajduje się przy końcu cmentarza przy ulicy Nowej, wzdłuż alei asfaltowej, przy końcu bazy PKS.

Wcześniej, przed wejściem na cmentarz, będziemy czekać i przejdziemy wszyscy razem.

W razie wszelkich zapytań podaję tel. kontaktowy – 728 204 888.

Mieczysław Zapała