W sobotę 11 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie, odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę krwawej niedzieli i zbrodni wołyńskiej.

Reklamy

W trakcie uroczystości przypomniano historię tragicznych wydarzeń, które miały miejsce przed 77 laty i złożono kwiaty przy znajdującej się w Sanktuarium tablicy wołyńskiej, a koncert pieśni patriotycznych wykonał zespół wokalny Hubal.

Organizatorami hrubieszowskich uroczystości były: Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie, Stowarzyszenie oraz Zespół Wokalny „Hubal” oraz Środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej koło w Hrubieszowie. Uroczystości Honorowym Patronatem objęła Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.

Reklamy

***

11 lipca 2020 obchodzimy 77 rocznicę zbrodni wołyńskiej – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Dzień ten został ustanowiony 22 lipca 2016 r. specjalną uchwałą Sejmu. 11 lipca to rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” z 1943 r., podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim.

Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw.

Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943 – 1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

fot. lubiehrubie.pl