Hrubieszów: Uczczono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

We wtorek 1 marca w Hrubieszowie uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. W hołdzie tym, którzy nie pogodzili się z sowiecką okupacją, symbolicznie przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, złożono wiązanki i zapalono pamiątkowe znicze.

Reklamy

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowionym przez Sejm ustawą z dnia 3 lutego 2011 r., dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Inicjatorem ustanowienia tego święta był w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który w uzasadnieniu projektu ustawy napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Reklamy

Termin 1 marca został przyjęty dla upamiętnienia dnia wykonania wyroków śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. IV Zarząd WiN był ostatnim ogólnokrajowym koordynatorem walki o niepodległość.

We wtorek 1 marca w Hrubieszowie uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. W hołdzie tym, którzy nie pogodzili się z sowiecką okupacją, symbolicznie przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, złożyli wiązanki i zapalili pamiątkowe znicze przedstawiciele władz miasta, Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Hrubieszowskiego Domu Kultury, Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. S. i K. Du Chateau i Muzeum im. ks. Stanisława Staszica.

 

 

źródło i fot. UM Hrubieszów