Hrubieszów: Uroczystości 1050 rocznicy chrztu Polski

14 kwietnia w całej Polsce obchodzono jubileusz 1050 rocznicy chrztu Polski. Z tej okazji w Hrubieszowie odbyła się uroczysta Msza św, a wieczorem rozpalono symboliczne ognisko.

Reklamy

 

Uroczysta Msza św. odbyła się w południe, w kościele pw. św. Mikołaja. Celebrował ją ks. dziekan Wiesław Oleszek. Towarzyszyli mu duchowni z hrubieszowskich parafii: ks. prałat ppłk Andrzej Puzon, ks. Marek Giergiel, i o. Wiktoryn Krysa OFM.

Przed rozpoczęciem uroczystości delegacje z urzędów, szkół i służb mundurowych złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Polski. Urząd Miasta Hrubieszów reprezentowała Zastępca Burmistrza Marta Majewska w asyście Straży Miejskiej. Radę Miasta Hrubieszów i Młodzieżową Radę Miasta reprezentowały Anna Świstowska i Agata Bartnik.

Wieczorem, dokładnie o godzinie 20.15, na placu przed Hrubieszowskim Domem Kultury OSP Hrubieszów rozpaliła ognisko. Tym symbolicznym gestem Hrubieszów włączył się w ogólnopolską akcję „przemarszu” przez Polskę ognisk Ducha Św. Inicjatywa zakładała rozpalenie ognia w poszczególnych miejscach w Polsce, w odstępach czasowych tak, aby w ciągu 35 min. ognień przeszedł przez cały obszar kraju, z gór do morza. W ten sposób Polacy w różnych częściach kraju mieli połączyć się razem we wspólnej akcji uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski.


Zdjęcia z uroczystości kościelnych:

http://miasto.hrubieszow.pl/content/uroczysto%C5%9Bci-1050-rocznicy-chrztu-polskifot. UM Hrubieszów