27 września 2023

Hrubieszów: Uroczystości Katyńskie i Smoleńskie

10 kwietnia 2017 r. na terenie koszar zorganizowane zostały uroczystości patriotyczne upamiętniające 77. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej” i 7. rocznicę „Katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem”.

Reklamy

 

W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe regionu, służby mundurowe, kombatanci, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Hrubieszowa.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji pomordowanych w Katyniu oraz tragicznie zmarłych uczestników lotu do Smoleńska z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele.

Reklamy

Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą poświeconą upamiętniającą ofiary katastrofy.

Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego w Alei Dębów Katyńskich poświęconej oficerom 2 psk pomordowanym w Charkowie w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD.

Reklamy

Na wstępie głos zabrał pełniący obowiązki Dowódcy Pułku ppłk Mirosław Biszczat, który nawiązując do wydarzeń z 1940 r. podkreślił wielki patriotyzm i oddanie Ojczyźnie pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Ostaszkowie i innych nieznanych miejscach kaźni. Dowódca w swoim wystąpieniu nawiązał również do ofiar tragicznego lotu do Smoleńska, którzy pragnęli spełnić swój obowiązek wobec Ojczyzny i oddać hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Apel Pamięci odczytał ppor. Pawła WOJTASZEK, a kompania honorowa oddała salwą honorową na cześć pomordowanych i tragicznie zmarłych.

Przybyłe na uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod obeliskiem poświęconym oficerom 2 pułku strzelców konnych pomordowanych w Charkowie w 1940 r., a byli to mjr Bohdan Dobrzański, mjr Sulimir, por. Lorenc, por. Szafarski

Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: 2hpr